İsrail Hangi Kıtada?
İsrail Hangi Kıtada?

İsrail, Ortadoğu‘da bir ülkedir ve Yahudiler, Hıristiyanlar ve Müslümanlar tarafından Kutsal Topraklar olarak kabul edilir. Ülkenin başkenti Kudüs, finans ve teknoloji merkezi ise Tel Aviv’dir. İsrail’de konuşulan resmi diller İbranice ve Arapçadır. İsrail’in 440 kilometrekaresi su olmak üzere toplam 20.770-22.072 kilometrekarelik bir alanı var. 2017 yılı itibarıyla ülkenin tahmini nüfusu 8.760.000 ve nüfus yoğunluğu kilometrekare başına 395 kişidir. İsrail, Asya anakarasında yani Asya kıtasında yer almaktadır.

İsrail Hangi Kıtada?
İsrail Hangi Kıtada?

İsrail nerede bulunur?

İsrail coğrafi olarak Asya’da yer almaktadır. Ülke kuzeyde Lübnan, doğuda Ürdün, Kuzeydoğuda Suriye ve güneybatıda Mısır ile sınır komşusudur. İsrail ayrıca sırasıyla Batı ve Doğuda Gazze Şeridi ve Batı Şeria’daki Filistin topraklarıyla da sınır komşusudur. Asya kıtası, Türkiye’den uzak batıya, Japonya ve Rusya’dan Güney Endonezya adalarına kadar uzanan bölgeleri içerir. İsrail Asya’nın en solunda.

Siyasi olarak İsrail’in başta Ortadoğu olmak üzere Asya’nın geri kalanıyla hiçbir bağı yoktur. İsrail’in 1948’deki bağımsızlığından bu yana, Orta Doğu’daki Arap komşularının çoğuyla çatışıyor. Ayrıca, İsrail’in Asya’da olmasına rağmen, ülkenin Avrupa ile güçlü kültürel, tarihi ve ekonomik bağları var. 1990’lardan beri İsrail, Avrupa spor müsabakalarına bile katıldı. Ülke şu anda Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA) üyesidir. Ayrıca İsrail, Afrika’nın en büyük ülkelerinden biriyle sınır komşusudur. Bu nedenle, İsrail’in bulunduğu kıta hakkında bir dereceye kadar kafa karışıklığı var. Bu kafa karışıklığı, İsrail Dışişleri Bakanlığı’nın 2013 yılında İsrail’in “… üç kıtanın bulunduğu yerde: Avrupa, Asya ve Afrika.”

İsrail’in bulunduğu kıta hakkındaki yanılgılar

Bir yanlış anlama, İsrail’in Avrupa anakarasında olduğudur. Ancak bugün İsrail’de yaşayan Yahudilerin çoğu veya ataları İsrail’e taşınmadan önce Avrupa’da yaşıyordu. Daha sonra İsrail’in Avrupa Birliği gibi Avrupa siyasi örgütleriyle yakın bağları var. Sporda İsrail, Avrupa’nın UEFA Şampiyonası ve Eurovision Şarkı Yarışması’nın bir parçasıdır.

Diğer bir yanılgı ise İsrail’in Afrika’da olduğudur. Bu iddia, İsrail’in Kenan ülkesi olarak incil’deki referansına dayanmaktadır. Kenan, Afrika’nın babası Ham’ın oğluydu ve bu nedenle İsrail Afrika’nın bir parçası olmalıydı. Ayrıca İsrail, hem Afrika’nın hem de Asya’nın bir parçası olan Mısır ile sınır komşusudur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz