gezilecekyerlercom
gezilecekyerlercom

İstanbul 20 milyonluk nüfusuyla sadece Türkiye’nin değil, aynı zamanda Dünyanında en büyük şehirlerinden birisidir. İstanbul’a her yıl milyonlarca ziyaretçi kenti görmek için gelmektedir. Kadim tarihi olması nedeniyle pek çok gezilecek görülecek yere sahiptir. Başta tarihi yarım ada olmak üzere sizlere zamanınızı dolu dolu geçirteceğinden şüpheniz olmasın.

İstanbul Gezilecek Yerler

Özellikle yaz aylarında ziyaretçi sayısının yüksekliği nedeniyle planlamanızı ona göre yapmanızı tavsiye ediyoruz. Sizlere bu sayfada İstanbul’a geldiğinizde gezmeniz gereken yerleri kısaca bahsedeceğiz. Ancak detaylı bilgiler almak için lütfen “İstanbul Gezilecek Yerler” ve “İstanbul’da Gezilecek 30 Yer” isimli makalelerimizi mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz. Bir çeşit rehber niteliğinde yazılardır bunlar.

Ayasofya Müzesi / Kilisesi

Ayasofya müzesi İstanbul ilimizde bulunan harika bir tarihi yapıdır. İstanbul ilimize gezmek için gidenler mutlaka uğradıkları yerdir. Ayasofya müzesi tarihini bilmeden müze hakkında konuşmak doğru değildir. Sizinle Ayasofya ile tarih yolculuğuna çıkalım.

Sultan Ahmet Camii

İstanbul ilimizde bulunan bu cami hem ilimiz hemde ülkemiz için önemli bir yapıdır. Bu yapı daha küçük yaşta tahta geçen 1.Ahmet’in eseridir. Bu eser 1609 yıllında temeli atılmıştır. Hatta rivayete göre temel atmada bizzat 1.Ahmet orada bulunmuş. Kaftanına toprak doldurarak temel atmak için götürmüştür. 1617 yıllında caminin inşası bitmiştir. Camiyi Mimar Sinan’ın öğrencisi Mimar Sedefkâr Mehmet Ağa yapmıştır. Böyle bir eseri Mimar Sinan’dan sonra elbet ancak onun elinde yetişmiş biri yapabilirdi.

İstanbul Mısır Çarşısı

Mısır Çarşısı, Tarihi İstanbul kentimizin en eski ve alışverişin gani olduğu muhteşem güzellikte bir çarşısı olduğu gibi gün boyu vakit geçireceğiniz eğlenceli bir bölgedir.

Yerebatan Sarnıcı

İstanbul ilimizin Fatih ilçesinde bulunan Sultanahmet meydanında bulunur. bu yapı 542 yıllında Bizans İmparatoru Jüstiyen tarafından yaptırılmıştır. bu tarihi yapının yapılma amacı şehrin su ihtiyacını karşılamaktı. Daha sonra Saray olarak da kullanılmıştır. Burada dinlenip soluklamanız için cafede bulunmaktadır. buraya geldiğinizde sarnıcın mimarisi karşısında hayrete düşeceksiniz. Sarnıç’ta bulunan sütunlar ve Medusa taşı oldukça etkileyici görünüyor.

Süleymaniye Camii

İstanbul’un Fatih ilçesinin Eminönü Semtinde bulunan bu yapı yıllarca tarihe şahitlik etmektedir. Bu yapı Osmanlı hükümdarı 1.Süleyman zamanında inşa edilmiştir. inşa tarihi 1551-57 yıllarında olmuştur. Bu yapı Mimar Sinan’ın kalfalık dönemindeki eseridir. Burada bulunan Süleymaniye Külliyesini bir parçasıdır.

Dolmabahçe Sarayı

İki büyük devlete hizmet etmiş bu saray İstanbul ilimizin Beşiktaş ilçesinde bulunur. Osmanlı devletin son yıllarında ve Cumhuriyetin ilk yıllarında devletin yönettiği yerdir. Ulu Önder Mustafa Kemal burada yaşamış gözlerini bu sarayda kapatmıştır.

Sultanahmet Meydanı

Sultanahmet Meydanı gezilecek yerler açısından muhteşem şehir İstanbul’un en önemli bölgelerinden birisidir. Tarihi mekanları, parkları ve Osmanlı mimarisi ile bezenmiş çevresi ve yapılarıyla, İstanbul’a gelenlerin ilk sırada görmesi gereken yerlerden birisidir.

Rüstem Paşa Camii

İstanbul’un Fatih ilçesi Tahtakale Semtinde Hisarcılara Çarşısı içerisinde yer alır. Bu cami Kanuni Sultan Süleyman zamanında Biricik kızı Mihrimah Sultanın eşi yani damadı ve aynı zamanda Veziri Rüstem Paşa adına yaptırılmıştır. Bu camiyi Mimar Sinan’a yaptırılmıştır. Cami 1561-1563 yıllında yapılmıştır.

Eyüp Sultan Camii

İstanbul ilimizin Eyüp semtinde bulunan bu cami ülkemiz ve İslam dünyası için önemli bir camidir. Hem inanç yönünde hem de tarihi bakımında önemli bir yere sahiptir. İstanbul’da gezilecek yerler listenize eklemeniz gereken bir yerdir.

Galata Kulesi

İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde bulunur. kule tarihi ve ihtişamı ile zamana meydan okumaktadır. Dünyanın en eski kulesi olarak bilinmektedir. Kule şehrimizin en önemli sembollerinden biridir. İstanbul gezimize mutlaka listeye eklememiz gereken bir yerdir.

Miniatürk

Minik Türkiye yada diğer ismi ile Minyatür Türkiye parkı diyeceğimiz bu muhteşem yapı İstanbul ilimizin Haliç kıyısında bulunur. Bu park dünyada ender görülen ülkemizde ise tek olarak hizmet vermektedir.

İstiklal Caddesi

İstanbul ilimizin Beyoğlu ilçesinde yer alan İstiklal Caddesi, ülkemizin en popüler ve renkli caddesidir. Cadde, tünel ve taksim arasında kalır.

Galata Köprüsü

Medeniyet şehri İstanbul ilimizde bulunan bu köprü adeta ilimizin trafiğini ayakta tutan bir köprüdür. Öyle bildiğimiz köprülerden de değildir. Gerek gördüğü hizmeti gerek tarihi dokusu ile insanları büyüleyen bir köprüdür.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here