Ceren İstikamet Dünya
Ceren İstikamet Dünya

Türk Gezginleri sitemizde tanıtmaya devam ediyoruz. Bugünde  sizler için Instagram’da İstikamet Dünya isimli sayfanın sahibi çok gezen bir çiftimizi tanıtacağız. Lafı onlara bırakıyoruz 🙂

Ben Ceren Alican. 1991 Adana doğumlu, Şanlıurfa-Eyyübiye kütüklü orta direk bir gezginim. Asıl mesleğim Peyzaj Mimarlığı. Kendimi bildiğimden beri değişmeyen tek şey dünyaya duyduğum sonsuz merak oldu. Annemin seyahat tutkusu, ondan bana kalan en değerli miras. Merak etmeyi, öğrenmeyi, okumayı, dünyaya başkasının gözleriyle bakmakla yetinmeyip kendi gözlerinle görmeyi annemle çıktığımız seyahatlerde öğrendim. Şimdi ise bir hayat arkadaşım var. Çok şanslıyım ki “hadi gidiyoruz” dediğimde asla “nereye” diye sormadan çantasını kapıp gelecek kadar o da istekli dünyayı kendi gözleriyle görmeye.

İstikamet Dünya
İstikamet Dünya

Koca evren bir yana, onun küçücük bir parçası olan dünya bile bizim zihinlerimizin algıyalamayacağı kadar büyük ve süprizlerle dolu. O koca dünyada sığınabilecek bir yerinizin olması çok değerli. Ben bunu yola çıkıp sığınağımın güveninden ve rahatlığından uzaklaştığım zaman anladım.

Günlerce her bulduğum yerde uyumaya çalışarak, bulabildiğim en ucuz yiyeceklerle karnımı doyurarak hatta yeri geldiğinde günlerce duş bile alamayarak, her gün binlerce adım atarak geçirdiğim seyahatlerin sonunda evimin kapısını açmak bana sabretmeyi ve şükretmeyi öğretiyor. Her yolun dönüşünde evime valizim tatlı yorgunluklar ve paha biçilemez anılarla dolu dönmek bana kendimi en iyi hissettiren şey.

Gezgin Ceren ve Eşi
Gezgin Ceren ve Eşi

Bana göre önemli olan uzun değil dolu yaşamak. İşte bu yüzden hayatımı asla kariyere ve çok para kazanmaya odaklamadım. Kariyer uğruna hayatımı harcamaktansa azıcık bile olsa kazandığım parayla her fırsatta yeni birşey deneyimlemeyi tercih ediyorum. Tabi ki herkes gibi benim de fatura ödemem, beslenmem ve giyinmem gerekiyor. Bunun için de çalışmam gerekiyor. Ama ne çalışmak ne de az para kazanmak hayatınızı dolduracak şeyler yapmanıza, hayallerinizin peşinden koşmanıza asla engel değil…Olmasında. Yeter ki başlamak için adım atın. Emin olun gerisi gelecek.

Ceren Gezgin
Ceren Gezgin

Gittiğim yerden en verimli şekilde nasıl dönerim diye günlerce okumak araştırmak, gittiğim her yerde Couchsurfing ile konaklamak, 5€’ya uçak bileti peşinde koşmak, kısaca ucuza seyahat etmekle ilgili herşeyi öğrenmek ve bunu diğer insanlarla paylaşmak istiyorum. Bedavaya gezmek değil ama ucuza gezmek kesinlikle mümkün. Daha önce de dediğim gibi tek yapmanız gereken niyet etmek ve ilk adımı atmak.

Ceren İstikamet Dünya
Ceren İstikamet Dünya

Sonrasında bütün dünya sizin. Eşimle Ürdün’e giderken bir sırt çantasını sadece konserve ile doldurup 10 gün konserve yediğimiz de oldu, Finlandiya’da Türklerin yaşadığı bir mahallenin kahvehanesinde yeşil örtülerin üzerinde okey oynayan bir grup Nordik amcanın arasında Beşiktaş maçı izleyip oralet içtiğimiz de. Helsinki diye gidip Aksarayın ortasında bulduk kendimizi. Dünya süprizlerle dolu diye boşuna söylemiyorum. Siz onu görmeye niyet ettikten sonra o da size bütün sırlarını hatta daha da fazlasını açacaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here