İsviçre'de Gezilecek 10 Yer

İsviçre, Dünyanın en pahalı ülkelerinden biri olmasının yanı sıra aynı zamanda doğal güzellikleri ve muhteşem manzaralarıyla ön plana çıkmaktadır.

İsviçre’de Gezilecek Yerler

İsviçre, Alplerin ortasında bulunan ve ziyaretçileri için neredeyse 360 derecelik bir görüntü veren küçük bir ülkedir. Birçok gölü barındırmasının yanı sıra, aynı zamanda en meşhur ünlüsü Heidi ile tanınmaktadır.

11Göz at ;

  1. İsviçre Gezilecek Yerler
  2. Bern Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  3. İsviçre’de Gezilecek 10 Yer
  4. İsviçre Nerede?
  5. İsviçre’nin Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  6. İsviçre Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
  7. İsviçre’deki bu köye taşınana 70 bin dolar verilecek

Dünyaca ünlü Bankalardan pastoral alpin çayırlarına kadar, İsviçre her şeye sahiptir. İsviçre’de en iyi gezilecek yerlere genel bir bakış atalım:

10Interlaken

Interlaken eskiden saat yapım merkezi olarak biliniyordu, ancak günümüzde turizm merkezi olarak popülerdir. 1800’lerin başında turistler, dağ havasında nefes almak ve spa bakımlarını yapmak için Interlaken’e gelmeye başlamışlardır. Ünlü üç İsviçre dağının, Eiger, Jungfrau ve Monch’in muhteşem manzaralarını sunan kent, çevredeki Bern Oberland Alpleri’ndeki açık hava aktiviteleri için popüler bir kamp kaynağıdır.

9Lozan

Bilindiği üzere son 2-3 yüzyıldır tarihteki tüm önemli devletler arası antlaşmalar burada yapıldı ve halen yapılmaya devam etmektedir. Olimpiyat yarışmacısı olan sporcular, Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin ev sahipliği yaptığı Cenevre Gölü’nün ikinci büyük doğal şehri olan Lozan’ı gezmenin tadını çıkarırlar. Lozan, dünyanın en iyi kayak pistlerine de sahiptir aynı zamanda.

8Cenevre

Cenevre, uluslararası bilinirliği olan bir kenttir. Uluslararası Kızıl Haç Komitesi ve Birleşmiş Milletlerin Avrupa merkezinin yanı sıra 20 diğer uluslararası organizasyona ev sahipliği yapmaktadır. Çevresel gezginler, Cenevre’nin “yeşil” bir kent olduğunu ve parkların adının yüzde 20’sini parklara ayırarak “parklar şehri” takma adını almıştır. En gözde mekanlar arasında, John Calvin’in ünlü olduğu Aziz Pierre Katedrali ve Birleşmiş Milletler karargahıdır. Cenevrede ayrıca, Cenevre Gölü’nde tekne turu yaparak bisikletle keşfedebilirsiniz.

7Zürih

İsviçre’nin en büyük şehri olan Zürih, 50’den fazla müze ve 100’den fazla sanat galerisine sahip olduğu için, kültürel eserlere ilgi duyanlar için bulunmaz bir kenttir. Ziyaretçiler, Zürih Gölü’nde tekne turu yapabilir veya yakındaki dağlarda yürüyüşe çıkabilirler. Kent ayrıca geceleri dışarı çıkmaktan hoşlanan gezginler için etkileyici çok sayıda gece kulübüne sahiptir.

6Zermatt

Zermatt, İsviçre’nin en yüksek dağlarından biri olan Matterhorn’a yakın olması nedeniyle kayak ve dağcılık için ünlü küçük bir kasabadır. Teleferik ve kayak olanaklarını kullanabilir, güzel manzarasında vakit geçirebilirsiniz.

5Jungfrau Bölgesi

Jungfrau Bölgesi, yaz ve kışın İsviçre’de en iyi gezilecek yerlerden biridir. Bu Alp dağı bölgesinde, sadece dağlarda kayak yapmak ya da tırmanmak isteyen gezginler tarafından ziyaret edilir. Jungfrau Bölgesi dört güzel şehirden oluşur: Grindelwald, Mürren, Lauterbrunnen ve Wengen ve üç ihtişamlı dağ olan: Eiger, Mönch ve Jungfrau.

4Lugano

Ünlüler ile artan popülaritesi nedeniyle Lugano, “Monte Carlo of Switzerland” lakabını almıştır. Şehir, bu dağ ülkesinin İtalyanca konuşan bölümünde, Lugano Gölü üzerinde bulunur. Şehrir üç katedral, iki kütüphane ve birkaç müze de dahil olmak üzere çok sayıda tarihsel esere ev sahipliği yapmaktadır. Birçok finansal kuruluşa ev sahipliği yapan kent, yaz aylarında yıllık olarak düzenlenen müzik festivaline de ev sahipliği yapmaktadır.

3Cenevre Gölü

Avrupa’daki en büyük göllerden biri olan Cenevre Gölü, Fransa ile İsviçre arasındaki sınırda bulunan Ren Nehri boyunca uzanmaktadır. Cenevre kenti dışında, Cenevre Gölü bölgesindeki birçok destinasyon, İsviçre’nin Vaud kantonu ya da Haute Savoie’nin Fransız Bölümü’ndedir. Coğrafyası çeşitlidir. Kuzeyde Jura dağları, ortada tepelik bir ova ve Alpler’in güneybatısında yer alır. Buradaki başlıca cazibe merkezleri ise şehirler ve göl çevresindeki kasabalardoır.

2Luzern

İsviçre’nin Almanca konuşan bölümüdür. Şehir hayatı, göl ve dağlar. Dünyanın en güzel şehirlerinden biri olarak kabul edilen Luzern, İsviçre’de en çok fotoğraflandığı söylenen 14. yüzyıldan kalma Şapel Köprüsü ve Su Kulesi ile ünlüdür. Bir başka meşhur anıt, 1792’de Fransa’da hayatını kaybeden İsviçreli paralı askerlere onurlandırmak için kayadan oyulmuş Dying Lion’dur.

1Bern

Bern, 16. yüzyıla kadar İsviçre Konfederasyonunun bir parçası haline gelmemiş olsa da, 12. yüzyıldan kalma tarihi olan pitoresk bir ortaçağ kentidir. En ünlü cazibe merkezi, hareketli kuklaları olan eski bir saat kulesi olan Zyglogg’dur. Bern’deki diğer popüler mekanlar arasında eski kentten yükselen Gotik bir katedrali olan Munster ve belediye binası yer alır. Ayı, Bern’in sembolüdür. Alışverişçiler, Avrupa’daki en uzun kapalı alışveriş bölgelerinden biri haline gelen, dört kilometre uzunluğundaki eski şehirde allışverişin tadını çıkarabilirler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here