Kanada Hakkında Bilgi
Kanada Hakkında Bilgi

Kanada, Amerika Birleşik Devletleri’nin kuzeyinde, Kuzey Amerika kıtasında bulunan devasa bir ülkedir. İdari olarak on ilden oluşan üç bölgeye ayrılmıştır. Coğrafi olarak üç okyanusla sınır komşusudur: Atlantik, Pasifik ve Kuzey Kutbu. Toplam 3,8 milyon mil karelik bir arazi kütlesini kapsayan, toplam alanda ikinci, ancak arazi alanında dördüncü sırada yer almaktadır. Sakinlerin çoğunluğu şehir merkezlerinde yaşıyor. Öte yandan ABD, Amerika içinde eşit olarak yönetilen bir bölge oluşturmak için 50 eyaletin birleşimidir. Tarihsel olarak, iki ülke 1 Mart 1781 ve Antlaşma sırasında bir olacaktı. Kanada’dan Amerika’ya katılmaları istendi, bu daveti reddettiler. Bu nedenle Kanada bağımsız bir ülkedir ve ABD’nin bir parçası değildir.

Kanada Hakkında Bilgi
Kanada Hakkında Bilgi

Kanada, 16. yüzyılda Fransızlar ve ingilizler tarafından sömürgeleştirildi. Kanada, 1 Temmuz 1867’de yarı özerk bir federal Hakimiyet haline geldi. Westminster statüsü 1931, Kanada’ya Birleşik Krallık ‘tan neredeyse tamamen bağımsızlık verdi. Kanada artık federal parlamenter demokrasi ve anayasal monarşinin bir birleşimidir. Hükümet başkanı, demokratik bir seçimle seçilen başbakandır. Kraliçe tarafından şu anda Kraliçe II. Elizabeth olan hükümdar adına kraliyet görevlerini yerine getirmesi için atanan bir genel vali de vardır.

Başkent

Ottawa, Ontario, Kanada’nın başkenti ve ülkelerin 4. büyük şehridir. Ottawa, Kanada Parlamentosu’nun yanı sıra 130 elçiliğe ev sahipliği yapan Parliament Hill’e ev sahipliği yapmaktadır. Diğer büyük şehirler arasında Toronto, Montreal ve Vancouver bulunur.

Para birimi

Kanadalılar, Kanada Merkez Bankası tarafından düzenlenen Kanada Dolarını (can $) kullanıyor. Komşu ABD’nin resmi para birimi olan USD $ ‘dan ayrı bir para birimidir. Ortak mezhepler arasında 5 sentlik, 10 sentlik, 25 sentlik, 1 dolarlık ve 2 dolarlık madeni paralar ile 5 dolarlık, 10 dolarlık, 20 dolarlık, 50 dolarlık ve 100 dolarlık banknotlar bulunur. Kanada Doları 1 madeni parası, madalyonun arkasındaki dalgıç görüntüsü nedeniyle loonie olarak bilinir. 2 Dolarlık madeni paraya “iki” ve “loonie” nin birleşimi olan çizgi film de denir.

Ulusal Semboller

Her ülkenin kendi ulusal kimliği vardır. Kanadalılar kendilerini hem Kanada bayrağında hem de armasında tasvir edilen Akçaağaç Yaprağı da dahil olmak üzere dokuz sembolle tanımlarlar. Kanada’nın en büyük kemirgeni olan kunduz, 1975’ten beri egemenliği ve refahı simgeleyen ulusal hayvandır. Diğer semboller arasında Kanada Kazı, ortak duiker ve daha yakın zamanda totem direği ve ınuksuk bulunur.

ABD, Kanada’nın ülkelerinin bir parçası olmasını istemesine rağmen, her ikisi de Kuzey Amerika’da komşu olmasına rağmen, Kanada’nın özerk bir ulus olduğu sonucuna yetkili olarak varılabilir. Sınırı geçmek için vize almanız gerekiyor. Her birinin kendi ülke kodu ve internet ayarları vardır. Her biri sınır boyunca hiçbir ücret ödemeden hareket edebileceğinden, bir olmak için her iki taraftan da ne itme ne de çekme yoktur. Her birinin kendi hükümeti, kültürü, ekonomisi, havaalanları ve eğitim sistemleri vardır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz