Kangal Balıklı Kaplıca Nerede, Nasıl Gidilir Giriş Ücreti ve Konaklama imkanları

Sivas ili, Kangal ilçe sınırında bulunan Kangal Balıklı Kaplıca hem şifa arayanların hem de gezip görmek isteyenlerin mutlaka uğraması gereken bir yerdir.

Kangal Balıklı Kaplıca

Balıklı Kaplıcası; Hamam Deresi Vadisinde kırsal bir alan içindedir. Halk arasında Yılanlı Çermik olarak da bilinir. 5 ayrı yerden kaynak alan kaplıcanın rakımı 1425 metredir. Bu kaplıca içinde 2-10 cm büyüklüğünde Cyprinide (sazangiller) familyasından beni balığı ve yağlı balık türleri yaşamaktadır. Kaplıca suyunun önemi bu balıklardan gelmektedir. Bu balıklar kaplıcanın 37 derece sıcaklığına sahip suyu içinde yaşıyor. Bu balıklar egzama, sedef gibi cilt ve deri hastalıklarına iyi gelmektedir. Bu balıkların dişleri yoktur. Suya giren insanın etrafında toplanır ve sıcak suyun yumuşatmış olduğu yara ve kabuklarını acıtmadan, kanatmadan kopararak cildi pürüzsüz hale getirirler. Tedaviden tam olarak olumlu bir sonuç almak istiyorsanız 3 hafta boyunca günde 2 seans şeklinde 4 saat havuza girmeniz gerekiyor. Balıklı Kaplıcası bu şifa veren özelliğinden dolayı 2003 yılında Sağlık Bakanlığı tarafından Sağlık Tesisi olarak tescillenmiştir. Balıklı Kaplıcası bu özelliği bakımından diğer kaplıcalardan farklıdır.

Kangal Balıklı Kaplıca Nerede?

Kangal Balıklı Kaplıca, Sivas’ın Kangal ilçesine bağlı  Kavak Köyü Mevkii’nde bulunur. Sivas il merkezine 98 km, Kangal ilçe merkezine ise 12 km mesafede bulunmaktadır.

Kangal Balıklı Kaplıca Nasıl Gidilir?

Buraya gelmek için birçok farklı alternatif bulunur. Bunları tek tek ele almak istiyorum.

  1. İstanbul’dan buraya gelmek isterseniz; İstanbul’dan Sivas’a her gün uçak seferi bulunmaktadır. Havalimanına ulaştıktan sonra burada servis veya taksilerle şehir merkezine ulaşıp oradan da kaplıcaya ulaşılabilir. Ya da İstanbul’dan Kangal ilçesine gelen otobüs ve tren seferleri bulunur. İlçe merkezine ulaştıktan sonra burada servislerle kaplıcaya rahatlıkla ulaşabilirsiniz.
  2. Özel aracınızla buraya gelmek istiyorsanız, Ankara yolunda gelenler, Sivas merkeze ulaştıktan sonra Kayseri Malatya yönüne giden yolu takip etmelidir. Kayseri tarafında gelecek olanlar, Sivas kent merkezine 20 km kala Ulaş Malatya yoluna devam etmelidir. Son olarak Malatya tarafında gelenler ise direk Kangal ilçesine giriş yaparak buraya çok rahat ulaşabilirsiniz.
  3. Tren ile buraya gelmek isteyenler başta İstanbul’dan olmak üzere birçok şehirden Kangal ilçesine trenle ulaşabilirsiniz. Burada bir taksiye atlayıp çok rahat ulaşabilirsiniz.
  4. Sivas merkezden buraya ulaşmak isteyenler; Sivas’dan Kangal ilçesine giden servislere binip buraya çok rahat ulaşabilirsiniz.
  5. Son olarak Havalimanı veya Sivas otogarına ulaştıktan sonra Kaplıca tesisleri ile konuşup eğer ailece gelmişseniz sizin için özel servis çıkartırlar.

Kangal Balıklı Kaplıca Ücretleri

Kangal Balıklı Kaplıca tesisleri girişi, Tedavisi ve konaklaması ücretlidir. Buraya günübirlik geliyorsanız giriş ücreti 12 TL’dir. Tedavi için giriş 60 TL’dir. Tedaviden tam olarak olumlu bir sonuç almak istiyorsanız 3 hafta boyunca günde 2 seans şeklinde 4 saat havuza girmeniz gerekiyor.

Kangal Balıklı Kaplıca Konaklama imkanları

Kaplıca çevresinde 4 otel, 16 özel banyo, 2 açık havuz, 2 kapalı havuz, lokanta, çay bahçesi ve market bulunmaktadır. Burada  çok rahat konaklayabilirsiniz. Burada bulunan pansiyonlar gecelik iki kişi 80-100 tl arasında bir fiyat alırken, Oteller gecelik iki kişi; 100-150 arasında bir fiyat almaktadır.

1 YORUM

  1. merhabalar fransa dan bir misafirimiz gelecek sedef hastaligi tedavisi icin subat ayinin ikisinden itibaren tedavi surecince kalmayi dusunuyoruz tedavi konaklama ve diyer olasi maslarlarla ilgili bir tetayli bilgilendirme istiyoruz tesekkur ederim

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here