Karadağ'da Gezilecek 10 Yer

Karadağ muhteşem doğal güzellikleri olan ve her yıl çok sayıda Türk turistin gittiği önemli tatil merkezlerinden birisidir. 2006 yılında bağımsız bir Balkan ülkesi olmayı başarmıştır.

Karadağ’da Gezilecek Yerler

Her ne kadar Sırbistan ile aralarında hala bir takım politik anlaşmazlıklar olsa da bağımsızlık ülkeye yaramıştır. Muhteşem kumsallar, yemyeşil dağlar ve kartpostal görünümündeki tarihi kentleri ile her yıl daha fazla ziyaretçi çekmektedir.

Göz at ;

  1. Podgorica Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  2. Karadağ’da Gezilecek 10 Yer
  3. Karadağ Nerede?
  4. Karadağ’ın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  5. Karadağ Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?

Sizler için Karadağ’a geldiğinizde en önemli gezi noktalarnı belirledik;

10. Ulcinj

Trkççe Ülgün olarak okunan bir Karadağ şehridir. Bir zamanlar Adriyatik Denizi’nin korsan başkenti olarak bilinen eski bir liman şehridir. Arnavutluk sınırına yakındır. Ülkedeki ünlü plajlardan bazılarına sahiptir. Şehirde azımsanmayacak kadar Müslüman nüfusuda vardır. İyi bir tatil için gerçekten güzel bir şehirdir.

9. Biogradska Gora National Park

Karadağ’ın orta kesimindeki Tara ve Lim nehirleri arasında kalan Biogradska Gora Milli Parkı, parlayan göller, hızlı akan dereler, yemyeşil çayırlar ve Avrupa’daki az sayıdaki ilkel ormanlardan biridir. 500 yaşındaki ağaçlar da dahil olmak üzere bitki örtüsü ve fauna konusunda Biogradska Gora, çokfazla çeşitlilik sunmaktadır.

8. Sveti Stefan

Sveti Stefan, gerçekten de eşsiz bir doğaya sahiptir. 15.yüzyılda kçük bir balıkçı köyü olarak doğan bölge, şimdilerde önemli bir turizm kenti haline gelmiştir. Misafirleri arasında Marilyn Monroe, Sophia Loren ve Kirk Douglas gibi ünlü simalar bile vardır.

7. Lovcen Dağı

Mount Loven Ulusal Parkı’nın bir parçası olan dağ, Karadağ’ın adını andırıyor ve ulusal bir simgedir. Kotor Körfezi’nin panoramik manzaraları sunan bu dağ, sizlere huzurlu bir tatil imkanı verecektir.

6. Cetinje

15. yüzyılda kurulan Cetinje, adeta Osmanlı devletinin tüm eserlerini barındırmaktadır. Kentte Osmanlı izi hayli fazladır. Ejdadımızdan kalma eserleri görmek için bile olsa bu kente gitmelisiniz.

5. Ostrog Manastırı

Ostrog Manastırı, ülkenin en sıra dışı mimari yapısı ve önemli bir Hıristiyan ibadet yeridir. Bütün manastır hemen hemen dikey bir dağ kesiminde bulunan mağarada bulunmaktadır. 17. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu’na karşı sığınma evi olarak inşa edilmiştir. Manastır, fresklerle süslenmiş iki iç mağara kilisesinden oluşmaktadır.

4. Perast

Kotor’un kuzeybatısında bulunan bu muhteşem liman bölgesi, taş yapımı villalar ve tarihi kiliselerle dikkat çeken küçük bir kasabadır.

3. Durmitor National Park

Durmitor Milli Parkı, Žabljak dağ köyü çevresinde toplanmış, doğa severler ve açık hava meraklıları için adeta bir cennettir. Kış aylarında Kayak ve snowboard yapılan bölgede, yaz aylarında ise rafting, kamp ve yürüyüş turları yapılmaktadır.

2. Budva

Karadağ kıyı şeridinin merkez noktasında bulunan Budva, Sırp yazar ve siyasetçi Stefan Mitrov Ljubiša’nın çocukluk evi de dahil olmak üzere pitoresk bir Eski Kent ile çok sayıda kumsal ve birkaç önemli kültür kurumuna sahiptir. Türkiye’de tatil severlerin neredeyse en çok bildiği destinasyonlardan birisidir. Bununla birlikte, Budva gece hayatıda yine Avrupa’da hayli bilinmektedir.

1. Kotor

Türkiye’de inter-rail tren bileti ile gezenlerin mutlaka uğradığı bir yerdir. Adriyatik kıyısında ve çok iyi korunmuş bir kasabadır. Muhteşem doğal güzellikleri ve yüzmek için iyi alanlara sahiptir. Kotor’un mimarisi bölgeye hakim olan çeşitli imparatorlukları yansıtırken, 12. yüzyıldan kalma Saint Tryphon Katedrali’nin egemen olduğu Venedik tarzı Eski Kenti ile en iyi biliniyor. Katedralin oyma sunağı, Ortaçağ’da Kotor’a özgü taş işçiliği becerilerinin enfes bir örneğidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz