gezilecekyerlercom
gezilecekyerlercom

Kemaliye (Erzincan)

Kemaliye ilçesi Erzincan iline bağlı olan, yaklaşık 7500 kişilik bir nüfusa sahip il merkezine 194 km uzaklıkta olan bir ilçedir. Eski adı Eğin olan ilçenin ismi Atatürk’ten esinlenerek Kemaliye olarak değiştirilmiş ve ona ithaf edilmiştir. İlçe geleneksel kültür ve mimari özelliklerini büyük ölçüde korumaktadır.

Kemaliye Nerededir?

Kemaliye ilçesi Erzincan iline bağlıdır. Kuzey tarafında yine Erzincan’a bağlı İliç ilçesi, batıda tarafında Sivas Divriği, güneyde Malatya’ya bağlı Arapkir ve doğuda da Tunceli’nin Ovacık ilçeleri ile komşudur.

Kemaliye Hangi Bölgededir?

Kemaliye ilçesi ülkemizin Doğu Anadolu bölgesinde bulunmaktadır. Ek olarak Fırat nehri üzerinden Elazığ ilinin Ağın ilçesi ile de bağlantısı bulunur.

Kemaliye Hangi Şehirdedir?

Kemaliye Doğu Anadolu bölgesinin bir ili olan Erzincan’a bağlı bir ilçedir. Gerek doğal gerek ise kültürel tüm güzelliklerini korumakta olan ilçenin Endiçi Kalesi, Pigan ve Hastel Kalıntıları, Orta Camii gibi çok sayıda tarihi bir mozaiği mevcuttur. İlçede düzenli olarak halı festivali yapılması da bir başka geleneksel olgu olarak sayılabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz