Munzur Şelalesi Nerede Nasıl Gidilir?
Munzur Şelalesi Nerede Nasıl Gidilir?

Ovacık, Tunceli ilimizin 8 ilçesinden biridir. Bu ilçemiz şehir merkezi ile yaklaşık 65 km uzaklıktadır. İlçeye ulaşım Munzur Suyu ile birlikte devam ederek ilerleyen ve Munzur Vadisi Milli Parkı içerisinde yer alan eşsiz doğa manzaralarıyla dolu kara yolu üzerinden sağlanmaktadır. Ayrıca haftanın belirli günlerinde buradan şehir dışı arabaları bulunmaktadır.

Tunceli İlçeleri- Ovacık

Ovacık ilçemizin ismi 74 kilometre karelik bu ovadan almaktadır. Yüz ölçümü olarak Tunceli ilimizin en büyük ilçesidir. Ovacık ilçemizin Tarihi çok eskiye dayanmaktadır. Fakat elimde geçmiş tarihi ile ilgili bilgi bulunmamaktadır.

Ovacık Hangi Şehirde

Ovacık Tarihi

1071: Malazgirt Meydan Savaşı ile Anadolu’ya Türk akını başlamıştır.

1230: Bu tarihte Anadolu Selçuklu devletin hakimiyetine girmiştir.

1514: Yavuz Selim çaldıran seferi sırasında burayı Osmanlı topraklarına katmıştır.

1879:  Tazminat ile birlikte yapılan düzenlemeler ile Hozan’ı merkez kılıp buraya bağlanmıştır.

1908:  Bu tarihte ilçe teşkilatı Yesilyazı (Zeranik) bucağı merkezinde teşkilatlanmış. Buraya bağlanmıştır.

1936: Bu tarihte Tunceli il olmuştur. Ovacık ilçesi de buraya bağlanmıştır.

1937:  Bu tarihte Ovacık ilçesi, Yesilyazı (Zeranik) bucağından kaldırılarak bugünkü ilçe merkezi olan Pulur Köyü üzerine Ovacık ilçesi değiştirilmiştir. Ovacık ilçemizin eski adı Pulur’dur.

 Pulur: Ermenice bir isim olup tepe veya höyük anlamına gelir

Son yapılan nüfus sayımına göre ilçemizin toplam nüfus sayısı: 6438’dır. Ayrıca 2014 Türkiye’de yapılan  yerel seçimlerinde Ovacık belediye başkanı seçilen Fatih Mehmet Malkoçoğlu, Türkiye Komünist Partili tek belediye başkanıdır.

Ovacık Belediye Başkanı

Ovacık Gezi Rehberi

İlçemizde tarihi yapılara pek rastlanmaz ama doğal güzellikler bakımında çok zengindir. Kesinlikle geldiğinize pişman olmayacağınız bir ilçemizdir.

Munzur Vadisi Milli Parkı: Bu vadi Tunceli- Ovacık dağları arasında uzanır. 1971 yıllında burası milli park ilan edilmiştir. Burayı  milli yapan etkenler; akarsu zenginliği, endemik bitkilerin varlığı ve yaban hayatıdır. 42.000 hektarlık bir alanda kurulan bu vadi 1518 bitki örtüsü 227 endemik bitkisi ile adeta şehre oksijen depolamaktadır. Bu milli parka gittiğinizde hayatınızda ilk defa ismini dahi bilmediğiniz bitkiler göreceksiniz. Ayrıca dağlarda görmediğiniz hayvanları göreceksiniz. Bu vadi de muhteşem manzarasına büyüleyeceksiniz. Burada spor yapabileceksiniz. Balık tutabilirsiniz. En güzeli de burada kamp kurabilirsiniz. Size tavsiyemiz buraya yolunuz düşerse mutlaka bu küçük cennet köşesine uğramalısınız. Çok güzel vakit geçirebilirsiniz. Türkiye Milli parkları içinde en büyüğü olan bu milli park her yıl binlerce ziyaretçi ağırlamaktadır.

Munzur Vadisi Milli Parkı
Munzur Vadisi Milli Parkında Yaban Hayat

Kırmızı Benekli Alabalık: Bu balık türü Munzur suyunda bulunur. Sadece Türkiye de değil dünyada meşhur bir balık türüdür. Sadece bu suda yaşayan bir endemik türdür. Soğuk suyu sever. Sadece tadı değil görüntüsü de çok dikkat çekicidir. Bu bölgede hem ekonomik hem de turistik bir özeliği vardır. Tadı mükemmel olup kesinlikle tadına bakmalısınız. Sadece bu balığı tatmak için bile buraya gelinir.

Kırmızı Benekli Alabalık

Munzur Suyu Gözeleri: Bu gözeler ilçe merkezine 17 km uzaklıktadır. Bu gözelere doğru gittiğimizde 200-300 metrede irili ufaklı 40 su gözesine rastlanmak mümkündür. bu gözelerde fışkıran soğuk suyu ile etrafa serinlik vermektedir. Bu gözelerin oluşturduğu şelale görmeye değer bir yerdir. Burada mesire yeri mevcuttur. Buraya gelenler piknik yapabiliyor. Hatta bu sularda balık tutup pişirebiliyor. Burada çok keyifli bir zaman geçirebilirsiniz.

Munzur Suyu Gözeleri

Mercan Vadisi: Avcı Dağlarının batı yamaçlarından doğan Mercan Deresi, Ovacık ilçe merkezinin doğusunda Munzur Suyuna karışmaktadır. Mercan Vadisi bir kısmı Munzur Vadisi milli park sınırları içerisinde kalmaktadır. Burada muhteşem manzarası, yabani hayati ve zengin bitki örtüsü ile görülmeye değer bir yerdir. Burada bulunan derede balık tutup pişirebilirsiniz. Ayrıca Vadinin Yamacından inen Kırk Merdiven Şelalesi bulunur. Burası da gerçekte görülmeye değer bir yerdir.

Mercan Vadisi

Sonuç olarak bu şirin ilçemize yolunuz düşerse mutlaka uğrayıp vadilerini gezip temiz bir hava alabilirsiniz. Burada bulunan Kırmızı Benekli Alabalığın tadına bakmalısınız. Buraya gelince bu anları ölümsüzleştirmeyi de sakın ihmal etmeyin.

Ovacık

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here