Kosta Rika Hakkında Bilgi
Kosta Rika Hakkında Bilgi

Kosta Rika Orta Amerika’da bir ülkedir. İsviçre’den biraz daha büyüktür ancak nüfusu sadece yarısı kadardır. Ülke iki deniz üzerinde yer almaktadır: Atlantik Okyanusu, daha doğrusu Karayip Denizi ve Pasifik Okyanusu. Başkenti San Jos’dur.

Kosta Rika Hakkında Bilgi
Kosta Rika Hakkında Bilgi

Kosta Rika’nın kurulmasından çok önce, bu bölgede farklı etnik gruplar yaşamaktaydı. En büyük iki ırkın adı Chorotega ve Huetares idi. Bu iki milletten bazıları bugün hala yaşamaktadır. 1502’de Kristof Kolomb ülkeye gelmiştir. Bölgeyi İspanyolca’da “zengin Sahil” olarak adlandırmıştır. Kısa süre sonra Bölge İspanyollar tarafından fethedildi. Kosta Rika 1821 yılında bağımsız bir ülke oldu.

Komşu ülkelerin aksine, Kosta Rika uzun zamandır demokrasi ile yönetilmektedir. Ülke ayrıca Orta Amerika ve Güney Amerika’daki birçok ülkeden daha zengindir. Sakinlerin çoğunun hem yerli hem de Avrupalı ataları vardır. Üçte ikisi kıyıdan daha az sıcak olan yaylalarda yaşamaktadır.

Ülkenin yaklaşık dörtte biri Doğa Koruma alanlarındadır. Ülkenin yarısı ağaçlarla kaplıdır. Bu uzun zamandır böyle değildi: Oduncular çok fazla Ormanı yok etmişti. Kosta Rika, doğa ile ilgilenen turistleri çekmek isteyen popüler ülkelerden birisidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz