Kosta Rika Gezi Rehberi
Kosta Rika Gezi Rehberi

Kosta Rika, yaklaşık 4,8 milyon nüfusuyla Orta Amerika’da yer alan bir ülkedir. Ülkenin kelime anlamı zengin sahil demektir. Gidip gördüğünüzde ismini hakkettiğini görürsünüz.

Göz at ;

  1. San Jose Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  2. Kosta Rika Nerede?
  3. Kosta Rika’da Gezilecek 10 Yer
  4. Kosta Rika’nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  5. Kosta Rika Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?

Ülke Kuzeyde Nikaragua, güneydoğuda Panama ile komşudur. Bunun dışında batısında Büyük Okyanus, doğusunda ise Karayip Denizi vardır. Ülkenin dörtte biri parklardan oluşmaktadır. Ülkede 30’a yakın milli park, 60’dan fazla vahşi yaşam bölgesi bulunuyor.

Bunun dışında ülkede 300’e yakın plaj bulunur. Yani anlayacağınız doğal güzellikleriyle zengin bir ülkedir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka gezip görmeniz gereken 10 yer belirledik. İşte o yerler…

Poas Volkanı

2.708 m yükseklikte yer alan Poas Volkanı, Latin Amerika’ nın en büyük krateri konumundadır. Ülkede mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Fakat çok da tehlike arz etmektedir. Çünkü her daim patlamaya hazır beklemektedir.

En son 2017 yıllında püskürtülmüştür. Buraya gittiğinizde hava müsait ise o harika manzarayı görebileceksiniz. Yoksa göremezsiniz. Çünkü her zaman tepesinde duman tütmektedir. Dünyanın en yoğun sülfürik asidinin bulunduğu krater gölüdür. Evet aynı zamanda bir göldür. Buraya yolunuz düşerse mutlaka ziyaret edin derim.

Arenal Volkanı

La Fortuna’da yer alan Arenal Volkanı, 1.670 m yükseklikteki aktif durumda bulunan yanardağlardan biridir. En son 2010 yıllında püskürtülen bu dağ, gezilip görülmeye değerdir. Özellikle adrenalin seven maceraperestlerin sıkça uğradıkları bir yerdir. Harika bir manzarası bulunmaktadır.

Yeşim Müzesi

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri San José’de yer alan Yeşim Müzesi(Museo del Jade Marco Fidel Tristán Castro), 1977 yıllında ziyarette açılmış bir müzedir. Müzede yaklaşık 7 bin eser bulunmaktadır. ülkenin yerel tarihi ve sanatsal yönü hakkında bilgi almak için bu müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Haftanın her günü 10:00-17:00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Barrio Amón

Plaza España’nın kuzey ve batı bölgesinde yer alan Barrio Amón, Kosta Rika’nın tarihi bir mahallesidir. Burada 19. yüzyıldan kalma birçok ev ve bina bulunur. Harika bir mimariyle inşa edilen bu yapıları mutlaka ziyaret etmelisiniz. Günümüzde kahve üretimi yapan tüccarların yaşandığı bir mahalledir.

 Termal Tesisler

Poas volkanından Arenal Milli parkına giderken yol üzerinde birçok termal tesis bulunur. Burada yer alan Arenal nehri aynı zamanda bir kaplıca gibidir. Burada yer alan kaplıcalar oldukça popüler olup her yıl çok sayıda ziyaretçi ağırlamaktadır. Buraya kadar gelmişken siz de kaplıca keyfini yaşayın.

Kosta Rika plajları

Yukarıdan da belirtiğimiz gibi Kosta Rika Plaj yönünde oldukça zengindir. Burada yaklaşık 300 tane plaj bulunur. Bütün plajları birbirinden güzel ve renklidir.  Büyük Okyanus ve Karayip Denizi  arasında yer alan bu ülkede uçsuz bucaksız plajları ve bakir doğasıyla size harika bir denizi turizmi sunmaktadır.

Burada yer alan plajlarda doyasıya deniz, kum ve güneşin tadını çıkarın. Ayrıca burada birçok su sporu da yapılmaktadır. Özellikle Quepos Plajı, dünyada ölmeden önce mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir.

Tortugero Milli Parkı

Ülkenin kuzey doğusunda karayip denizi kenarında yer alan Tortugero Milli Parkı, 1959 yıllında koruma altına alınan harika bir parktır. Bu parkta daha çok yeşil kaplumbağaların yumurtlama ve kaplumbağaların dünya gelişi izlenilir. Buraya gelen insanların çoğu kaplumbağa yuvalarını gözlemlemek için bu seyahati tercih ederler.

Ağustos-eylül gibi yumurtlama dönemi, Ekim-kasım gibi ise kaplumbağaların dünya gelişidir. Bu dönemlere denk gelirseniz mutlaka ziyaret edin. Bunun dışında milli parkın harika bir manzarası bulunur.

Corcovado Milli Parkı

Ülkenin en güneyinde yer alan Corcovado Milli Parkı, 24 Ekim 1975 tarihinde ziyarete açılan bir parktır. Bu park, size vahşi yaşamla iç içe olma şansı sunmaktadır. Bu parkı tam olarak gezip tozmak için en az 2 ya da 3 gün süre ayırmanız gerekir. Çünkü park, 424 km²’lik alan kaplamaktadır. Buraya gidip doyasıya yürüyüş yapıp birçok hayvanı doğal yaşam alanlarında ziyaret edebilirsiniz.

Manuel Antonio Ulusal Parkı

Ülkenin güneyinde yer alan Manuel Antonio Ulusal Parkı, 1972 yıllında ziyarette açılan ulusal bir milli parktır. Burada çok sayıda hayvan ve bitki türü bulunur. Özellikle hayatınızda ismini dahi duymadığınız birçok ilginç hayvanı burada görebilirsiniz. Burada yer alan tembel maymunları mutlaka ziyaret edin. Onlara o kadar çok yakın oluyorsunuz ki bazen çantanızı bile alabiliyorlar. Amam dikkat edin.

10  Monteverde ve Santa Elena Milli Parkı

Santa Elena kasabasına oldukça yakın bir konumda yer alan Monteverde ve Santa Elena Milli Parkı, mutlaka gezilip görülmeye değer sis ve yağmur ormanlarıdır.  Santa Elena Milli Parkı, canlı olmasa bile çoğu kişi görmüş olabileceğini düşünüyorum. Çünkü Avatar filmin bazı bölümleri burada çekilmiştir. Bu iki parktan da çok sayıda hayvan ve bitki türü bulunur. Buraya yolunuz düşerse bu parklardan birini mutlaka gezin derim.


Bunun dışında Kosta Rika hakkındaki genel bilgileri bir liste haline getirdik. Şöyle ki;
Kosta Rika

Nüfus: 4.857.218

Başkent: San José

Resmi Dili: İspanyolca

Para Birimi: Kosta Rika colónu

Bulunduğu Kıta: Kuzey Amerika

Kuruluş Tarihi: 15 Eylül 1821

Vize Durumu: Buraya yapacağınız seyahatlerde vize istenmemektedir.

En Çok Ziyaret Alan Şehirleri: San Juan, Puntarenas, Cartago, Heredia, Limon

Saat Farkı: Kosta Rika Saati Türkiye saatine göre 8 saat daha geridir.

Ne zaman gidilir: Buraya gitmek için en uygun zaman aralığı Aralık-Nisan arasıdır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here