Termal

Termal, Yalova ilimize bağlı 6 ilçesinden biridir. İlçe şehir merkezine yaklaşık 12 km uzaklıktadır. İlçeye gitmek için şehir merkezinden kalkan arabaları bulunur. ayrıca çevre il ve ilçelerden de buraya ulaşılabilir.

Termal Gezilecek Yerler

Yalova’nın İlçeleri

Termal ilçesinin ismi burada bulunan şifalı kaplıcalarında alır. İlçemizde yaşayan herkes neredeyse ekonomi olarak turizm ile ilgilenmektedir. İlçemize bağlı 2 köy bulunur. İlçemizin 2015 yıllı itibari ile toplam nüfusu 5.869’dır. İlçemiz az da olsa arıcılık yapmaktadır.

Göz at ;

 1. Termal Gezilecek Yerler
 2. Yalova Termal Otelleri ve Yalova Termal Otel Fiyatları
 3. Termal Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
 4. Yalova Termal Kaplıcaları
 5. Yalova Gezilecek Yerler
 6. Yalova’da Gezilecek 10 Yer
 7. Yalova’nın İlçeleri
 8. Yalova Gece Hayatı
 9. Yalova Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
 10. Yalova Termal Otelleri ve Yalova Termal Otel Fiyatları
 11. Yalova Otelleri ve Yalova Otel Fiyatları
 12. Sudüşen Şelalesi
 13. Marmara Bölgesinde Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer
 14. Yalova Atatürk Köşkü
 15. Çınarcık Gece Hayatı
 16. Çınarcık Otelleri ve Çınarcık Otel Fiyatları

İlçemizde bulunan termal kaynaklarından dolayı buraya insan akınına uğramaktadır. Bu termal suların ilk bulunduğu yer ile ilgili şöyle bir hikâye anlatılır.

Bizans kralın bir kızı varmış kızının vücudu yara bere içinde kalmış. Bizans kralı kızını yanında gezdirmek istemiyormuş. Burada bırakıp gitmiş. Kızı da bulunduğu yerde bir su görmüş bu su ile yıkanıp durmuş.

Gün geçtikçe kızın yaraları iyileşmeye başlamış. En sonda bütün yaralar iyileşip kızı sap sağlam olmuştur. Babasına yanına gidip babası görünce çok şaşırmıştır.

Ondan sonra yanında gezdirmeye başlamıştır. Bu efsaneye göre bu termal suları ilk kullanan kişi Bizans Kralın kızıdır.

Termal İlçesi

Termal Gezi Rehberi

Atatürk Köşkü: Mustafa kemal Cumhuriyeti kurduktan sonra Anadolu’nun çeşitli yerlerine gidip geziyordu. İl ve ilçelerden neyin eksik olduğunu bizzat kendi gözleri ile görmek istiyordu. Yalova ilimize geldiğinde bu ilimizi çok beğenmişti. Geleceği parlak il demişti. Burada bulunan termal kaynaklarını tekrar turizme kazanmasında vesile olmuştur.

Yalova ilimizi çok sevdiğinde burada kendisi için bir köşk yapılmıştır. Bu köşk Atatürk’ün 1929 yılındaki ziyareti sırasında yapılmıştır. 4 kabul salonu ve 11 odası bulunur. Muazzam bir köşk yapılmıştır. Atatürk çoğu zaman çalışmalarını burada yürütmüştür. Ülkemiz için önemli kararları burada almıştır.

1984 yıllına kadar köşk olarak kalan bu yapı bu tarihten sonra Müze yapılmıştır. Günümüzde müze olarak hizmet vermektedir. Müzede Atatürk ile ilgili birçok eşya sergilenmektedir.

Halen köşkte bulunan bazı eşyalar ve özellikleri : – “Kurşunlu banyo ve kadınlar” tablosu ressam Nurettin NİYAZİ tarafından 1930 yılında yapılmış.

 – Bir dağ yamacı ve bazı hayvanları temsil eden bir resim, Rus ressam Ayvazovski tarafından 1875 yılında yapılmış.

– Halılar: İran, Hereke – Vazolar: Yıldız Porselen, Fransa, Japonya ve Çin.Ayrıca bir tanesi Mısır yapımı Hiyeroglif yazılarıyla süslü Pirinç ve Abanoz ağacından yapılmış.

– Karyolalar: Pirinç yatak odası takımı, Fransız lake sandalyeler ceylan derisiyle kaplanmış – Radyo: Alman( RCA ) marka

– Piyano: Wilhelm Spaethe ( Gera )

Termal Atatürk Köşkü

Yaveren Köşkü: İlçemizde bulunan bu köşk Cumhuriyet yıllarında inşa edilmiştir. Atatürk köşkü yapılana kadar Atatürk burada ağırlanmıştır.

Bu köşk günümüzde birçok önemli tablolar ve halılar bulunur. buraya yolunuz düştüğünde mutlaka görmeniz gereken bir yapıdır.

Yaveren Kökü

Ata Park: İlçemizde bulunan bu park Cumhuriyet döneminde yapılan tarihi bir parktır. Ulu önder Mustafa Kemal’in anısına yapılmıştır. park ortasında bulunan büste kademeli olarak havuza su akmaktadır. Yolunuz düşerse mutlaka uğrayıp ziyaret ediniz.

Aşıklar Yeri: İlçemizde aşıklar çeşmesi, aşıklar yolu ve aşıklar merdiveni bulunur. burada özellikle nikahtan önce gelin damat buralara gelip bol bol fotoğraf çektirilir. Bu ilçemize yolunuz düşerse aşıklar yerlerine uğramayı da ihmal etmeyiniz.

Aşıkların buluştuğu yer

Sudüşen Şelalesi: İlçemize bağlı Üvezpınar köyüne 8 km uzaklıkta bulunur. şelaleye varır varmaz şelaleden akan suyun serinliğini vücudunuzda hissedeceksiniz. Bir hafta sonu bu sessiz sakin ve doğal cennette sadece sevdiklerinizin sesini ve su sesini dinlemek isteyeceksiniz.

Burada bulunan yeşillik sizi adeta kendine mıknatıs gibi çekecektir. Burada bulunan mesire yerlerinde pikniğinizi yapıp akşama kadar doyasıya eğleneceksiniz. Akşam olmasını belki hiç istemeyeceksiniz. Bu şelaleyi mutlaka sevdiklerinizle gelip bolca fotoğraf çekmelisiniz.

Sudüşen Şelalesi

Termal Kaplıcaları: İlçemizde bulunan bu kaplıca ilimizi ve ilçemiz aynı zamanda ülkemiz için önemli bir yere sahiptir. Bu kaplıca şifa kaynağıdır.

Bu şifa kaynağında şifa bulmak isteyen yerli ve yabancıların uğrak yeridir. İlçemize gelen yabancıların çoğu bu kaplıcalar için gelmektedir. Kaplıcaları çok önemli olan ilçemizin turizm kenti olmasına da vesile olmuştur.

Bu kaplıca suları cumhuriyet döneminde bakımsızlıktan kullanılamaz hale gelmişti. Buraya ziyaret düzenleyen Atatürk bu kaplıca sularına el atmıştır. O günden sonra kaplıca suları ülkemiz ve ilimiz için bir şifa kaynağı olmuştur.

Termal Kaplıcaları

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here