Havana -Küba
Havana -Küba

Havana şehri Küba’nın başkentidir. Havana, Küba’nın kuzey kıyısında, Florida Keys’in Coral Bay takımadalarının güneyinde yer almaktadır. Almendares Nehri bu kasabanın içinden akar. Şehir, kıyıdan yavaşça yükselen alçak tepelere dayanmaktadır.

Havana nasıl ve ne zaman Küba’nın başkenti oldu?

Havana, 16. yüzyılda, stratejik konumunu Küba adasının İspanyol fethi için bir üs olarak ideal bulan İspanyollar tarafından kuruldu. 1592’de Havana’ya ispanyol Kralı II. Philip tarafından şehir unvanı verildi. Şehir 17. yüzyılda hızla genişledi ve 18. yüzyılda 70.000’den fazla nüfusu vardı. Bu süre zarfında Havana, Amerika’nın üçüncü büyük şehri ve İspanya’nın en önemli liman şehri olarak sıralandı. İngilizler tarafından kısa bir işgal döneminden sonra Havana, şimdi onu ağır müstahkem bir şehir olarak kuran ispanya tarafından geri alındı. Şehir 19. yüzyılda zenginleşti ve 1863’te metropolün genişlemesine izin vermek için şehrin duvarları yıkıldı. 20. Yüzyılda Küba ABD tarafından işgal edildi ve son olarak 20 Mayıs 1902’de Küba’nın ABD yönetiminin sona ermesinden sonra ilk cumhurbaşkanı göreve geldiğinde Havana, artık bağımsız bir devlet olan Küba’nın başkenti oldu. Şu anda Havana, Küba Hükümetinin merkezi olarak hizmet vermektedir.

Havana iklimi

Havana nüfusu yılın büyük bölümünde hoş bir iklime sahiptir. Ortalama sıcaklık 22 ° C ile 28 ° C arasında değişir ve sıcaklık ancak 10 ° C’nin altına düşer. Yağışlar en yoğun Ekim ayında, Şubat-nisan ayları ise en kurak dönemdir.

Havana demografisi

Küba’nın nüfusu 2012 itibariyle 2,1 milyon kişidir ve ülke nüfusunun yaklaşık% 19,1’ini oluşturmaktadır.

Havana ekonomisi

Geçmişte Havana, yeni Dünya’nın gelişen ticaret merkezlerinden biri olarak gelişti. Köle ticareti ve şeker tarlaları, şehrin hızla gelişmesine neden olan büyük gelirler getirdi. Sömürge yönetiminin sona ermesiyle şehir, dünyanın her yerinden tatilciler için önemli bir tatil beldesi haline geldi. Şu anda Havana, Küba’nın önemli bir finans, ticaret ve sanayi merkezidir. Buradaki önemli endüstriler gemi yapımı, tekstil, tütün, araç imalatı vb.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz