Lalapaşa

Lalapaşa Edirne iline bağlı bir ilçedir. Lalapaşa ilçesi Edirne il merkezine 27 km uzaklıkta yer almaktadır. Lalapaşa ilçesi yaklaşık 55 km uzunluğundaki Bulgaristan sınırı ile ön plan çıkmaktadır. Dünyada sadece Kars ilinde ve Lalapaşa ilçesinde yer alan önemli bir tarih hazinesi olan dolmen mezarlarından dolayı ilçe tarih severlerin gözde yerlerinden olmuş durumda. Tarih açısından zengin olan Lalapaşa ilçesinde yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Dolmen: Lalapaşa Kapaklı olarak da anılan dolmenler; iki dik sütundan oluşan yaklaşık 2 metre uzunluğundaki taşların üzeri başka bir taş ile örtülen tarih öncesi mezarlardır. Ülkemizde sadece Kars ilinde ve Edirne iline bağlı Lalapaşa ilçesinde bulunmaktadır. Burada yer alan dolmenler MÖ. 2000 yıllarında ilk demir çağında yaşayan bir topluma ait mezar anıtlarıdır. Lalapaşa ilçesinde bulunan dolmenler içinde yapılan araştırmalar sonucunda madeni takılar, gözyaşı şişeleri gibi buluntular elde edilmiştir. Bu tarihi kalıntılar Edirne Arkeoloji Müzesinde sergilenmektedir.  Özellikle Büyünlü Köyü, Hacıdanişment ve Kalkansöğüt Köyünde çok sayıda dolmenler bulunmaktadır. Lalapaşa’da yer alan bu tarihi değere sahip mezar anıtları görülmesi gereken tarihi yapılardandır.

Menhirler: Lalapaşa ilçesine bağlı Hacıdenişment Köyüne 4 km uzaklıkta yer almaktadır. Menhir dik olarak yerleştirilen yaklaşık 2 metre uzunluğunda olan işlenen tek blok taşlardır. Bu taşların mezar taşı olduğu tahmin edilmektedir. Bitlis’in Ahlat ilçesinde bulunan Selçuklu Mezar taşlarına benzemektedir.  Ayrıca Lalapaşa ilçesinde bulunan tümülüsleri de görmenizi tavsiye ederim.

Lalapaşa
Lalapaşa Nerede
Lalapaşa Nasıl Gidilir
Lalapaşa Haritası
Lalapaşa Hangi Şehirde

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here