Laos'da Gezilecek 10 Yer
Laos'da Gezilecek 10 Yer

6,9 milyon nüfusuyla  Güneydoğu Asya’da yer alan Laos ya da resmi adıyla  Laos Demokratik Halk Cumhuriyeti, Denize kıyısı olmayan dağlık bir kara ülkesidir.

Göz at ;

  1. Vientiane Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  2. Laos Nerede?
  3. Laos’da Gezilecek 10 Yer
  4. Laos’un Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  5. Laos Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?

Ülkenin batısında Tayland ve Burma, doğusunda Vietnam, kuzeyinde Çin Halk Cumhuriyeti, güneyinde Kamboçya ülkeleri ile komşudur. Burada gezilip görülecek birçok yer bulunmaktadır. Bu yerlerden 10 tanesini sizlerle paylaşmak istiyorum. Şöyle ki;

Patuxai

Laos’un başkenti ve en büyük şehri Vientiane’da yer alan Patuxai, 1957-1968 yılları arasında ziyarette açılan bir savaş anıtıdır. Laos’un simge yapılarından bir olan bu anıt, gezilip görülmeye değerdir. Bu yapı, Fransa’nın başkenti Paris’teki Zafer Takı’na benzemektedir. Patuxai, kelime anlamı ‘Zafer Kapısı’ demektir. Yolunuz düşerse bu anıttı ziyaret edin.

Vat Phou

Champasak Eyaletindeki Mekong’a yaklaşık 6 kilometre uzaklıkta yer alan Vat Phou, gezilip görülmeye değer bir antik kenttir. Burada 11. yüzyıl ile 13. yüzyıllar arasına ait birçok kalıntı bulunmaktadır. Bu yapı 2001 yıllında UNESCO tarafında koruma altına almıştır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu arkeolojik yeri ziyaret edin.

Vang Vieng

Laos’un başkenti ve en büyük şehri Vientiane’ya 4 saat uzaklıkta yer alan Vang Vieng, 14. yüzyılda kurulmuş bir bölgedir. Burada gezilip görülecek birçok doğal güzellik alanı bulunur. Nam Song nehri üzerinde yer alan bu şehri mutlaka ziyaret edin. Özellikle sırt çantalı gezginlerin dağ yürüyüşleri için oldukça uygun bir yerdir. Buraya yıl boyunca birçok gezgin tarafında ziyaret edilmektedir.

Phonsavan

Laos sınırında yer alan Phonsavan, Ülkenin Vahşi Batı tarzında yaşadıkları bir kenttir. Phonsavan, kelime anlamı olarak cennet tepeleri anlamına gelmektedir. Burası yeni yıl kutlamalarında  boğa güreşlerine ev sahipliği yapmaktadır. Burada Siam, Tai ve Fransız ortak kültürü görülmektedir. Bu şehri mutlaka ziyaret edin derim.

Si Phan Don

Mekong Nehri üzerinde yer alan Si Phan Don, harika manzaraya sahip bir bölgedir. Burada harika şelaleler bulunmaktadır. Khone şelalesinin bulunduğu bölgede debinin çok hızlı olmasından dolayı ulaşım yapılamamaktadır. Buraya gelip harika manzaralar izleyebilirsiniz.

Phou Si Dağı

Luang Prabang’ın eski şehir merkezinde yer alan Phou Si Dağı, 100 metre yüksekliğinde yer alan bir tepedir. Bu tepe aynı zamanda kutsal olarak kabul edilmektedir. Çünkü tepe üzerinde birçok türbe ve dini yapı bulunur. Buraya yolunuz düştüğünde ziyaret etmeniz gereken yerlerden biridir. Tepe üzerine çıkıp şehrin harika manzarasını izleyebilirsiniz.

Bolaven Platosu

Ülkenin Champasak kenti sınırları içerisinde yer alan Bolaven Platosu, Başkent ile ülke sınırı boyunca uzanan doğal bir alandır. Yüksekliği 1.000 ila 1.350 metre arasında değişen platoda, birçok nehir ve şelale bulunur. Buraya gelip bu doğal güzellikleri ziyaret edip bol bol fotoğraf çektirebilirsiniz.

Pha That Luang

Laos’un başkenti ve en büyük şehri Vientiane’nin Ban Nong Bone bölgesinde yer alan Pha That Luang, 3. yüzyılda inşa edilen bir tapınaktır. Bu tapınak, 44 metre yüksekliğiyle altın kaplamalı büyük ve kusursuz bir Budist tapınağıdır. Ülkenin en çok ziyaret ziyaret edilen noktasıdır. Buraya yıl boyunca çok sayıda turist ziyaret etmektedir.

Luang Prabang

Kuzey orta Laos’ta yer alan Luang Prabang, Ülkede en çok ziyaret edilen tarihi bir şehridir. Laos Krallığı döneminde başkentlik yapan bu şehir, Mekong ve Nam Khan nehirlerinin birleştiği noktada bulunur.

Bu şehirde tarihi yapılar dışında başta şelale ve park olmak üzere birçok doğal güzellik alanı bulunur. Buraya fillerle seyahat edilebiliyor. Ayrıca burada yer alan hediyelik eşya satan dükkanlar bulunur. Burada sevdiklerinize mutlaka hediye alın. Yine burada bulunan lezzetleri tadın derim.

10  Laos Ulusal Müzesi

Laos’un başkenti ve en büyük şehri Vientiane’da yer alan Laos Ulusal Müzesi, 1925 yıllında ziyaret edilen bir müzedir. Müze bünyesinde dinozor kemikleri, çanak çömlek kırıkları ve Khmer dönemine ait birçok heykel sergilenmektedir. Ülkenin tarihi ve kültürü hakkında merak edilenleri öğrenmek için mutlaka bu müzeyi ziyaret edin derim. Ülkede en çok ziyaret edilen noktalardan biridir.


Bunlar dışında Laos hakkındaki genel bilgileri bir liste halinde size sunmak istiyorum. Şöyle ki;
Laos

Nüfus: 6.918.367

Başkent: Vientiane

Resmi Dili: Laoca

Para Birimi: Laos kipi

Bulunduğu Kıta: Asya

Kuruluş Tarihi: 19 Temmuz 1949

Vize Durumu: Buraya gitmek için vize almanız şart

Saat Farkı: Laos yerel saati Türkiye saatine göre 5 saat daha ileridir.

En Çok Ziyaret Alan Şehirleri: Luang Prabang, Pakxe, Seno, Thakhek, Vang Vieng, Vientiane

Ne Zaman Gidilir: Buraya gitmek için en uygun zaman dilimi Aralık-Mayıs arasıdır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here