Laponya Nerede, Nasıl Gidilir?
Laponya Nerede, Nasıl Gidilir?

Laponya bir bölgenin adıdır ve Finlandiya’ya bağlıdır. Finlandiya ülkesinin kuzeyinde yer alan bölge, kuzey ışıkları nedeniyle her yıl çok sayıda ziyaretçi ağırlamaktadır.

Laponya Neresidir?

Finlandiya’nın kuzeyinde ve Baltık Deniz’inin kuzeydoğusunda yer alan Laponya, Kuzey Kutup dairesinde yer alır. Aydınlık geceleri, kuzey ışıkları, Ren geyikleri ve Hsky cinsi köpekleri ile ünlüdür. Her yıl Dünyanın pek çok yöresinden turist bu bölgeyi görebilmek amacıyla Finlandiya’ya gelmektedir. Bölgede inanılmaz derecede turist yoğunluğu olması nedeniyle birazcık pahalı bir yer olduğunu söylemeliyiz.

Laponya’ya Nasıl Gidilir?

Laponya bölgesine gidebilmek için öncelikle THY ya da diğer uçak şirketlerinden birisi ile Finlandiya’nın başkenti Helsinki kentine gitmelisiniz. Helsinki’den hemen her gün Laponya’ya aktarmalı seferler yapılmaktadır. Helsinkiden tekrar uçağa binip aktarma yaparak Laponya bölgesine gidebilirsiniz. Orada kalacaklar ise önceden mutlaka rezervasyon yaptırmalıdır.

Laponya bölgesi özellikle Kış aylarında tamamen karla kaplıdır ve sıcaklık -40 dereceye kadar düşebilmektedir. Yaz aylarında ise en fazla +20 derece olmaktadır. Kuzey ışıklarının görüldüğü aylar ise Aralık-Mart arasıdır. Konaklamak için ister şehir merkezindeki otellerde kalın isterseniz az şehir dışındaki ve karla kaplı alana yapılmış olan camdan otel odalarında kalabilirsiniz.

Laponya Nerede, Nasıl Gidilir?
Laponya Nerede, Nasıl Gidilir?

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here