Liverpool FC Hangi Ülkenin Takımı, Hakkında Bilgi
Liverpool FC Hangi Ülkenin Takımı, Hakkında Bilgi

Liverpool FC, İngiltere’nin Liverpool şehrinde bulunan bir futbol Kulübüdür. LFC, kulübün sık sık kısaltıldığı gibi, kırmızı formalar ve Kırmızı Pantolonlarla oynamaktadırlar. Bu yüzden takım “kırmızılar” olarak adlandırılıyor. Liverpool, 19 şampiyonluk ve Şampiyonlar Ligi’nde altı galibiyet ile Futbol tarihinin en başarılı takımlarından biridir. En büyük rakipleri Manchester United ve aynı zamanda Liverpool’dan gelen Everton.

Liverpool FC Hangi Ülkenin Takımı, Hakkında Bilgi
Liverpool FC Hangi Ülkenin Takımı, Hakkında Bilgi

Liverpool FC, İngiltere’nin en popüler kulüplerinden biridir. Anfield Stadyumu’nda 53.000 seyirci ağırlanıyor. Ev sahibi takımın taraftarlarının oturduğu Tribüne ” Kop ” denir. Orada oturan taraftarlara “Kopites”denir. Casus Kop aslında Güney Afrika’da bir dağın adıdır. 1900 yılında İngilizler ve Boers arasında bir savaş yaşandı.

Her maçtan önce taraftarlar birlikte “asla yalnız yürümeyeceksin” şarkısını söylemektedirler. Bu gelenek 1960’lardan sonra ortaya çıktı. “Gerry and the Pacemakers” Grubu bu şarkıyı stadyumda canlı olarak çaldı. Yağmur yağdığı için tüm müzik sistemleri kapandı. Taraftarlar şarkıyı kendileri bitirdiler. Liverpool taraftarları sayesinde şarkı çok iyi tanındı ve şu anda dünyanın birçok Stadyumunda çalınıyor.

Liverpool FC 1892 yılında kurulmuştur. Everton FC oyuncuları arasında bir tartışma yaşandı. Bazı Everton oyuncuları kulüpten ayrıldı ve Liverpool’u kurdu. Özellikle 1960-1990 yılları arasında takım çok sayıda şampiyonluk, kupa ve Avrupa Kupası kazandı. Özellikle başarılı olan İskoç Teknik Direktörü Bill Shankly, stadyumun önünde bir heykel duruyor. Liverpool uzun süredir şampiyonluk kazanamadı. Bunu 2020 yılında Alman Teknik Direktör Jürgen Klopp’un yönetiminde başardı.

Liverpool tarihinde iki büyük trajedi yaşandı. 1985 yılında Juventus Torino ve Liverpool FC arasındaki Avrupa Kupası maçında, Liverpool FC Holiganları Juventus taraftarlarının bloğuna saldırdı. 39 İtalyan taraftarın ölümüne sebep olan bir duvar çöktü. Yaklaşık 500 taraftar ağır yaralandı.

Dört yıl sonra, Sheffield’deki bir kupa maçında büyük bir panik yaşandı. Birdenbire blokların birinde çok fazla taraftar olduğu için, birçoğu ezildi ya da boğuldu. Toplam 96 kişi öldü. Olay daha sonra Hillsborough felaketi olarak tarihe geçti. Anfield stadyumunun önünde ölenler için bir anıt vardır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz