Lom Stave Kilisesi
Lom Stave Kilisesi

Lom Stave Kilisesi Nerede, Nasıl Gidilir?– Norveç’in Oppland County’deki Gudbrandsdal vadisinde yer alan Lom Stave Kilisesi, 12. yüzyılın yaklaşık ikinci yarısında tarihlenen bir yapıdır.

Viking Dönemi’ni çoğumuz okumuşuz veya duymuşuzdur. Özellikle efsanelerini duymayan yoktur. Denizcilikteki yetenekleri, özel tasarlayıp ahşabı sanat gibi kullanarak yaptıkları gemileri ile tarihe isim yazdırılmış bir millettir.  Bunun yanında birde onları popüler kılan diğer bir özelliği ise yaşadıkları topraklarda Stave Kiliseleri adlı 28 tane yapı inşa etmiş olmalarıdır. Bu yapıların en büyük özelliği hiç çivi kullanmadan tamamen ahşap ve ahşap mandallar kullanarak inşa edilmiştir. Bu kiliselerin diğer bir adı ise Ağaç kiliseleridir. Bu kiliselerin bir kısmı arkeolojik kazılar sonucunda keşfedilmiştir. Kiliselerin büyük çoğunluğu hiç bir restorasyon çalışması yapılmadan günümüze kadar sağlam bir şekilde ulaşmıştır.

Günümüze sağlam bir şekilde ulaşan yapılardan biri de Lom Stave Kilisesidir. Bu yapı, Stave Kiliselerin içinde en eski tarihli olanıdır. Bu nedenle oldukça önemli bir yere sahiptir. 1973 yıllında yapılan kazılarda bu kiliseye ait ilginç bulgulara rastlanmıştır. 2.000’den fazla sikke ve bir çubuk üzerinde bulunan bir mesaj bulunur. Oldukça muazzam bir mimarisi bulunur. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu yapıyı ziyaret edin.

Lom Stave Kilisesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Lom Stave Kilisesi, İskandinavya Ülkesi Norveç’in Lom şehrinde bulunur. Buraya ülkemizden kalkan uçaklarla Oslo şehrine ulaşıp burada aktarma yaparak Lom şehrine ulaşım sağlayabilirsiniz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz