Macellan Boğazı
Macellan Boğazı

Portekizli kaşif Ferdinand Magellan’ın adını taşıyan Magellan Boğazı, bu suları geçmeyi başaran ilk Avrupalının adını almıştır. Macellan Boğazı nerede? Macellan Boğazı, Tierra del Fuego’yu Güney Amerika’nın en güney ucundan ayıran 564 km genişliğinde bir su yoludur.

Macellan Boğazı
Macellan Boğazı

Macellan Boğazı Hangi Denizleri Birbirine Bağlar

Macellan Boğazı, Güney Amerika Anakarası’yla Güney Adaları, özellikle Tierra del Fuego Adası arasında çok sayıda ada ve yan kollara sahip bir Boğazdır. Kuzey Güney Amerika’nın Güney ucunu Atlantik Okyanusu’na ve Pasifik Okyanusu’na bağlar. Macellan Boğazı, 1881 sınır Anlaşması’ndan bu yana Şili topraklarının bir parçasıdır.

Macellan Boğazı, Atlantik’teki Cabo Virgenes yakınlarındaki Punta Dungeness’ten Pasifik’teki Isla Desolaci trafiğinin Kuzey ucuna kadar 570 kilometre veya 310 deniz mili uzunluğundadır ve en dar noktada yaklaşık 3,5 km (2,2 deniz mili) genişliğindedir. Her iki uç da neredeyse aynı coğrafi Enlemde yer almaktadır: 52°30′ Güney, ancak rota yaklaşık 160 km güneyde bulunan 54° Güney noktasında bir bükülme yapar. Bu noktadan itibaren Cape Horn yaklaşık 350 km güneydoğudadır.

Güney Amerika kıtası ile ayrılmış okyanuslardaki farklı su Seviyeleri ve Patagonya’da hakim olan güçlü rüzgarlar güçlü Akıntılara, tehlikeli düşen rüzgarlara ve dalgalara neden olur.

Avrupalı Haritacılar Magellan Boğazı’nı 16. yüzyıldan beri bilmelerine rağmen, Ferdinand Magellan 1 Kasım 1520’de bu sularda yelken açmayı başaran ilk kişiydi. Estrecho de Todos los Santos (all Saints Boğazı) kısa bir süre sonra Kaşifinin adını almıştır.

Macellan Boğazı’ndaki ilk yolculuk otuz sekiz gün sürdü, çünkü gemiler kanalların, Adaların ve Fiyortların sularında doğru rotayı bulmak için çok zaman harcadılar.

Macellan Boğazı Nerede
Macellan Boğazı Nerede
Macellan Boğazı Hangi Ülkede
Macellan Boğazı Hangi Ülkede

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz