Maden Elazığ

Maden ilçesi Elazığ ilimize bağlı 10 ilçesinden biridir. Maden ilçesi ile şehir merkezi arası yaklaşık 77 km’dir. Bu ilçeye ulaşmak için il merkezinden ilçe merkezine giden dolmuşlar bulunur. Bu dolmuşlar ile ulaşım sağlanır.

Elazığ-Maden

Maden ilçemizin tarihi çok eskiye dayanmaktadır. birçok medeniyette ev sahipliği yapan bu ilçemiz 1071 yıllında Malazgirt meydan savaşı ile Türklerin eline geçmiştir. 1515 yıllında Osmanlıların eline geçmiştir. Daha sonra bizim ülkemizin sınırlarına katılan bu ilçe burada bulunan Maden bölgelerinden dolayı Maden ismini almıştır. 1927 yıllında ilçe olma özeliğini kazandırmıştır. Bu yılda Elazığ ilimize bağlanmıştır. İlçe merkezine  37 köy bağlıdır.

Maden Elazığ

Maden ilçemize ait birçok medeniyet gelip geçmiştir. Bu medeniyetler birçok eser bırakmışlardır. Bu eserler daha çok ilçe merkezine bağlı köylerdendir.

Maden Gezi Rehberi

Gezin Beldesi ve Hazar Gölü

İlçemizde bulunan Hazar gölü kenarında Gezin beldesinde bir tatil kenti diyeceğimiz bir yer var buraya mutlaka uğramalısınız.

Gezin Beldesi ve Hazar Gölü

Tarihi Saat Kulesi ve Hükümmet konağı

Tarihi saat kulesi ile ilgili pek bilgi bulunmamaktadır fakat yapılış tarihi olarak 1898 yılında olduğu söylenilir. Hükümet konağı ise 1895 yıllında inşa edilmiştir. saat kulesi koruma altına almıştır. Hükumet konağın onarımı Kültür Turizm Bakanlığı tarafında inşa edilmiştir.

Tarihi Saat Kulesi

Muhammed el Katali Türbesi

Bu türbe ilçe merkezine uzaklığı yaklaşık 15 km’dir.  Bu türbe 1969 yıllında Ahmet Hoca tarafında inşa edilmiştir.  Yardım paraları ile yapılmıştır. burada yatan zatın Osmanlı döneminde yaşayan bir alim olduğu söylenilir. Birçok kez onarımdan geçen türbe günümüze ulaşmayı becermiştir.

Muhammed el Kattali Türbesi

Sonuç olarak bu ilçemize yolunuz düşerse mutlaka uğramalısınız.

Maden Elazığ Nerede

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here