Makao Gezi Rehberi
Makao Gezi Rehberi

Makao ya da resmi adıyla  Çin Makao özel yönetim bölgesi, yaklaşık 600 bin nüfusuyla Çin’in güney kıyısında bulunan özerk bir ülkedir. 1999 yıllına kadar  Portekiz yönetimi altında bulunan Makao, bu tarihten sonra Çin Halk Cumhuriyetine bağlı özerk bir ülke olmuştur. Ülkenin zengin tarihi ve harika doğasıyla yıl boyunca çok sayıda turist ağırlamaktadır. Buraya yolunuz düşerse ziyaret etmeniz gereken 10 gözde yer seçtik. İşte o yerler…

Guia Tepesi

Ülkeye hakim bir noktada yer alan Guai Tepesi, oldukça popüler bir turistik tepedir. Bu tepeyi popüler hale getiren ise burada yer alan Guia Kalesi ve Deniz Feneridir. Ülkeyi savunmak amacıyla inşa edilen kale günümüzde önemli bir gözlem noktasını oluşturmaktadır. Yine burada yer alan 91 metre yükseklikteki deniz feneri de açık hava koşullarında yaklaşık 20 mil boyunca bir ışık görünmektedir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu tepeye gelip şehrin harika manzarasını izleyebilirsiniz.

Makao Kulesi

Ülkenin merkezinde yer alan Makao Kulesi, 19 Aralık 2001 tarihinde telekomünikasyon ve yayıncılık için ziyarette açılan bir yapıdır. Fakat günümüzde daha çok gözlem ve manzara izlenmek için kullanılan bir kuledir. Bu kule, 338 metre yüksekliğiyle bölgenin en yüksek yapısıdır. Buraya yaklaşık 50-60 km uzaklıkta rahatlıkla görülebilir. Bu kulenin tepesine çıkıp ülkenin harika manzarasını izleyebilirsiniz. Bunun yanında yine kule içerisinde birçok eğlence merkezi bulunmaktadır. Buraya gidip güzel vakitte geçirebilirsiniz. Ülkenin en popüler turistik yapılarından biridir.

Coloane Adası

Makao’nun güneyinde Taipa Adası’na yakın bir konumda yer alan Coloane Adası, gezilip görülmeye değer turistik bir cennet adasıdır. Anakaraya köprü ve geçitle bağlanan adada çok sayıda doğal güzellik alanı bulunur. Burada Hac Sa Plajı adında harika bir yer bulunmaktadır. Buraya gelip beyaz kumlardan uzanıp deniz, kum ve güneşin keyfini yaşarken öte taraftan adanın bakir doğasında gezip huzur bulabilirsiniz.

A-Ma Tapınağı

1488 yıllında Tanrıça Matsu’ya ithafen inşa edilen A-Ma Tapınağı,Macao’nun en eski ve en popüler tapınağıdır. Bu tapınak ile ilgili birçok efsane anlatılmaktadır. Buraya gelip bu efsaneleri dinleyip yapıyı ziyaret edebilirsiniz. Tapınak mimarisi oldukça dikkat çekicidir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka ziyaret etmenizi öneriyorum. Bu yapı, UNESCO tarafında koruma altına alınmıştır.

Senado Meydanı

Makao’nun ortasında yer alan Senado Meydanı, ülkenin en canlı ve en renkli meydanıdır. Bu meydan üzerinde Portekizlerden kalma birçok tarihi yapı bulunmaktadır. Bunun yanı sıra yine alışveriş merkezleri, restoran, otel ve gece mekanları da burada bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse ilk ziyaret etmeniz gereken yerlerden biridir.

Fortaleza do Monte

Fortaleza do Monte veya Türkçe ismiyle Monte Kalesi, 1621 yıllında inşa edilen tarihi bir kaledir. Bu kale 1749 yıllına kadar valilerin ikametgâhı olarak kullanılmaktaydı. Günümüzde ise bir müze olarak hizmet vermektedir. Eski kalenin içinde 3 katlı makao Müzesi bulunuyor. Bu müzede birçok tarihi eser sergilenmektedir. Yolunuz düşerse bu müzeyi mutlaka ziyaret edin. Müze her gün 07:00-19:00 saatleri arasında ziyarette açıktır.

St. Dominic Kilisesi

St. Dominic Kilisesi, 1587 yıllında Meksika’daki Acapulco’dan gelen 3 İspanyol Dominik rahibi tarafında inşa edilen önemli bir dini yapıdır. Bu yapı, ülke için önemli bir yapı olup yıl boyunca çok sayıda turist tarafında ziyaret edilmektedir. Bu kilise binasının bulunduğu alanda bir çan kulesi bulunuyor. Burada yaklaşık 300 eserden oluşan bir koleksiyon bulunuyor. Buraya yolunuz düşerse bu koleksiyonu da mutlaka ziyaret edin.

Makao Denizcilik Müzesi

Barra Pagoda Meydanı’nda yer alan Makao Denizcilik Müzesi, 1987 yıllında ziyarette açılan önemli bir müzedir. Müzede birçok eşya sergilenmektedir. Burada denizcilik tarihi, gemi modeli ve balıkçılık ekipmanı gibi birçok kapsamlı sergi koleksiyonu sunmaktadır. Buraya gelip ülkenin önemli eserlerini ziyaret edebilirsiniz. Bu müze, salı günü dışında haftanın her günü 10:00-18:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Taipa Adası ve Taipa Evi

Ülkenin güneyinde yer alan Taipa Adası, gezilip görülmesi gereken eğlenceli ve huzurlu bir yerdir. Burada Çin ve Portekiz’e ait birçok tarihi yapı bulunmaktadır. Bunlarda biri de şirin görünümüyle Taipe Evi’dir. Buraya gelip tarihi yapıları ve doğal güzellikleri ziyaret edip harika bir gezi keyfi yaşayabilirsiniz.

10  Aziz Paul’un Ören Yeri

Aziz Paul’un Ören Yeri veya diğer ismiyle St Paul harabeleri, gezilip görülmesi gereken tarihi bir yerdir. Burada yer alan Aziz Paul Katedrali, bir zamanların Uzak Doğu’nun en iyi Hristiyan binası olarak düşünülmekteydi. 1835 yıllında inşa edilen bu bina 26 metre yüksekliğinde bulunuyordu. Harika bir mimari yapısı bulunuyordu. Fakat 1601 yıllında çıkan yangında resmen harabeye dönüştü. Günümüzde hala popülaritesini kaybetmeyen bu yapı, mutlaka ziyaret edilmelidir. Burada birçok tarihi kalıntı bulunmaktadır. Yolunuz düşerse şiddetle ziyaret edilmesi önerilir.


Bunlar dışında Makao hakkındaki genel bilgileri bir liste halinde size sunmak istiyorum. Şöyle ki;
Makao

Nüfus: 597.126

Başkent: Pataka

Resmi Dili: Portekizce, Çince

Para Birimi: Pataka

Bulunduğu Kıta: Asya

Kuruluş Tarihi: 1557

Vize Durumu: Buraya gelmek için Çin Vizesini almanız gerekir.

Makao Nerede, Nasıl Gidilir?
Makao Nerede, Nasıl Gidilir?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here