Mali'de Gezilecek 10 Yer
Mali'de Gezilecek 10 Yer

18.134.835 toplam nüfusuyla Afrika kıtasında yer alan Mali, denize kıyısı olmayan bir ülkedir. Cezayir, Nijer, Burkina Faso, Fildişi Sahili, Gine, Senegal ve Moritanya ülkeleri ile komşudur. Bu ülke Afrika’nın 8. dünyanın ise 23. büyük ülkesidir.

Göz at ;

  1. Bamako Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  2. Mali’de Gezilecek 10 Yer
  3. Mali Nerede?
  4. Mali’nin başkenti, şehirleri ve bölgeleri
  5. Mali Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?

Ülkede gezilip görülecek birçok yer bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse gezip görmeniz gereken yerleri bir liste haline getirdik. Umarım beğenirsiniz.

1-Boucle du Baoule Ulusal Parkı

Batı Afrika ülkesi Mali’nin Kayes ve Koulikoro Bölgelerinde yer alan Boucle du Baoule Ulusal Parkı, 25.330 km²’lik bir alanda kurulan 1982 yıllında milli park ilan edilen önemli bir parktır. Parkta başta Aslan, zürafa, babun, antilop, gergedan, deve kuşu olmak üzere çok sayıda hayvan türü bulunmaktadır. Bu park, 8 Eylül 1999 tarihinde UNESCO Geçici Dünya Mirası Listesi’nde alınmıştır. Safari tutkunlarının en çok tercihi parklardan biridir. Yolunuz düşerse mutlaka uğrayın derim. 

2-Bandiagara Kayalıkları

Bilindiği üzere Afrika’da birçok kabile bulunmaktadır. Bunlardan biri de Dogon Kabilesidir. Farklı yaşam tarzlarıyla oldukça dikkat çekmektedir. Bu kabilenin yaşadığı bölgede Bandiagara Kayalıkları bulunur. Bu kayalıkları her yıl çok sayıda kişi tarafında ziyaret edilmektedir. Oldukça nefes kesici bir manzarası ve görüntüsü bulunmaktadır. 150 km uzunluğunda yaklaşık 500 metre yüksekliğinde yer alan bu kayalıklar 1985 Yıllında Unesco tarafında dünya miras listesine alınmıştır. Buraya yolunuz düşerse kabile hayatını daha yakında görüp bu turistik alanı da ziyaret edebilirsiniz.

3-Cenne Büyük Camii

Mali’nin Cenne kentinde yer alan Cenne Büyük Cami, 1200’lü yıllarda inşa edilen bir saray iken bugünkü görünümüne 1907 yıllında kavuşmuştur. Bu cami sadece şehir ve ülke için değil, aynı zamanda Afrika için önemli bir yapıdır. Sudani-Saheli mimari tarzda inşa edilen bu cami görülmeye değerdir. Ayrıca bu cami, dünyadaki en büyük kerpiç bina unvanına sahiptir. Fakat günümüzde oldukça risk altında yer alan bir yapıdır. Cami zarar görmeden mutlaka görün derim. Çünkü alanında dünyada en iyisidir.

4-Djinguereber Camii

Mali’nin Timbuktu’da yer alan Djinguereber Camii, 1327 yıllında inşa edilmiştir. Caminin tasaraımı ve mimarı için o yıllarda büyük paralar hibe edilmiştir. Cami inşattı Toprak, saman, lif ve ahşaptan oluşmaktadır. Birçok kez onarımdan geçilen bu cami günümüzde ibadette açıktır. Yaklaşık 2 bin kişi rahatlıkla burada ibadet edebilir. Camide birçok evliya ve ilim adamın türbesi bulunmaktadır. Bu cami, 2012 yıllında Unesco tarafında koruma altına almıştır.

5-Mali Ulusal Müzesi

Mali’nin en büyük şehri ve başkenti Bamako’da yer alan Mali Ulusal Müzesi, 1953 yıllında hizmette açılmıştır. Müze de birçok eser sergilenmektedir. Batı Afrika’nın tarihi ve kültürünü merak edenler için oluşturulmuş harika bir müzedir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka uğrayın derim. Emin olun pişman olmayacaksınız. Müze, her gün 09:00-18:00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

6-Medinakoura Çarşısı

Mali’nin en büyük şehri ve başkenti Bamako’da yer alan Medinakoura Çarşısı, Yerel halk tarafından ‘Pembe Pazar’ olarak bilinmektedir. Bugüne kadar gördüğünüz hiçbir çarşıya benzemeyen Medinakoura Çarşısı, Oldukça hareketli bir yapısı bulunmaktadır. Birçok eşyanın yapım aşamasına şahit olabilirsiniz. Ayrıca yöreye özgü hediyelik eşya da satın alabilirsiniz. Burada satılan eşyaların bir kısmına hayatınız boyunca görmediğiniz türdendir. Yani anlayacağınız gerçekten yöreye özgü eşyalardır.

7-Djenne Djenno

Mali’nin Cenne kentinde yer alan Djenne Djenno ya da diğer ismiyle Eski Cenne,  Afrika’nın en meşhur arkeolojik sitelerinden biridir. Burada yapılan kazılar sonucunda milattan öncesine ait birçok tarihi kalıntıya rastlanmıştır. Açık Hava Müzesi olarak adlandırılan bu bölgeyi mutlaka ziyaret etmelisiniz. Buraya yolunuz düşerse mutlaka ziyaret edin derim.

8-Kaşiflerin Evleri

Mali’nin Timbuktu’da yer alan Kaşiflerin Evleri, gezilip görülmeye değer bölgelerdir. İbn-i Batutta, Renne Ceille, Alexsandr Gordon Laik, Heinrich Baht gibi ünlü gezginlerin yaşadıkları bu evler her biri bugün müze olarak kullanmaktadır. Bu gezginlere ait şahsi eşyalar ve eserleri sergilenmektedir. Yolunuz bu bölgeye düşerse bu evleri mutlaka gezin derim.

9-Bamako Ulu Camii

Mali’nin en büyük şehri ve başkenti Bamako’da yer alan Bamako Ulu Camii, 1970 yıllında Suudi Arabistan hükumeti tarafından finanse edilerek Mali’ye armağan edilen bir yapıdır. Arap mimarisiyle inşa edilen bu cami ülke için önemli bir yapıdır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka ziyaret etmelisiniz.

10-Hombori Dağı

Mali’nin Mopti Bölgesinde Hombori kasabası yakınlarında yer alan Hombori Dağı,  zirvesi yaklaşık 1150 metre yüksekliğiyle ülkenin en yüksek dağıdır. Bunun yanında  flora ve faunasıyla da oldukça popüler bir yerdir. Buraya tırmanmak için her yıl çok sayıda dağcı bölgeye akın etmektedir. Aynı zamanda yaklaşık 2 bin yıl öncesine ait mağara yerleşimleri de bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse bu dağı mutlaka ziyaret edin.


Bunlar dışında Mali hakkındaki genel bilgileri bir liste haline getirdik. Şöyle ki;
Mali

Nüfus: 18.134.835

Başkent: Bamako

Resmi Dili: Fransızca

Para Birimi: Batı Afrika CFA frangı

Bulunduğu Kıta: Afrika

Kuruluş Tarihi: 20 Haziran 1960

Vize Durumu: Mali’yi ziyaret edecek Türk vatandaşlarına vize uygulamaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here