Melikgazi Türbesi

Kayseri ilimizin Pınarbaşı İlçesine bağlı Melikgazi köyünde bulunan Melikgazi türbesi ile ilgili gözlemlerimizi siz değerli okurlarımıza sunacağız.

Kayseri Melikgazi Türbesi

Kayseri ilimiz birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Özellikle Osmanlı, Anadolu Selçuklular ve beylikler dönemine ait birçok eser görmek mümkündür. Bu eserlerden biri olan Melikgazi türbesini ele alacağız.

Melikgazi Türbesi Nerede
Melikgazi Türbesi Nerede

Bu türbe Danişmentlilerin hükümdarı olan Melik Gazi’ye aittir. Melik Gazi 1104-1134 yılları arasında yaşamıştır. Hükümdarlığı boyunca birçok başarıya imza atmıştır. İlimizde onun adına birçok eser bulunmaktadır. Öldüğünde vasiyeti üzerine buraya defnedilmiştir. Melik gazi için burada bir kümbet yapılmıştır. Bu kümbette  üç adet mumyalı ceset bulunmaktadır. Bunlardan biri Melik Gazi’ye aittir. Bu cesetlerin üstünde sandukaları bulunmaktadır. Bu kümbet çeşitli geometrik şekillerde dizilmiş şekillere şahit olabilirsiniz. Mezarda  itina ile yapılan işçiliği dikkat çekmektedir. Ayrıca bu kümbetin inşası tamamen tuğladan yapılmıştır.

Melikgazi Türbesinin Tuğladan yapılmış duvarları
Melikgazi Türbesinin Tuğladan yapılmış duvarları

Sonuç olarak bu ilimize yolunuz düştüğünde bu tarihi yapıları ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz.

Melikgazi Türbesi Nerede?

Melikgazi Türbesi, Kayseri’nin Pınarbaşı İlçesine bağlı Melikgazi köyünde bulunur. Kayseri il merkezine yaklaşık 65 km uzaklıkta bulunur.

Melikgazi Türbesi Nasıl Gidilir?

Şahsi aracınızla veya servislerle Pınarbaşı ilçesine geldikten sonra Melikgazi köyüne dolmuşlarla ulaşılabilir.

Melikgazi Türbesi
Melikgazi Türbesi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here