Merkezefendi Denizli

Merkezefendi Denizli iline bağlı bir merkez ilçesidir. Merkezefendi ilçesi Denizli il merkezine 5 km uzaklıkta yer almaktadır. Merkezefendi ilçesi Denizli’nin nüfus bakımından en büyük ikinci ilçesidir. Merkezefendi ilçesinde yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Atatürk Evi Etnoğrafya Müzesi: Merkezefendi ilçesinde yer alan Saraylar Mahallesinde bulunmaktadır. Müzenin binası  19. Yüzyılda iki katlı olarak inşa edilmiştir.Bu tarihi bina 1984 yılından beri müze olarak hizmet vermektedir. Müzenin giriş katında takılar, el işlemeleri, ahşap oyma hat örnekleri, işlemeli kadın giysileri, kılıçlar, tüfekler ve sancak sergilenmektedir. Müzenin ikinci katında ise işlemeli kadın ve erkek giysileri giyen mankenler ve Atatürk’ün Denizli ziyaretinde kaldığı oda ve çalışma odası yer almaktadır. Denizli’nin kültürel zenginliğini görmek için burayı ziyaret edebilirsiniz.

Hacıeyüplü Taş Köprü: Merkezefendi ilçesine bağlı Hacıeyüplü mahallesinde yer almaktadır. Tek kemerli olarak yapılan Hacıeyüplü Taş Köprüsü kitabesi bulunmadığından ne zaman ve kim tarafından yapıldığı bilinmektedir. Hacıeyüplü Taş Köprüsü kesme blok taştan yapılmıştır. Günümüze kısmen sağlam olarak ulaşan taş köprü görülmesi gereken tarihi eserlerdendir.

Severgazi Türbesi: Merkezefendi ilçesinde yer alan Servergazi mahallesinde bulunmaktadır. Asırlık çınar ağaçları arasında kalan Servergazi Türbesi tarihi yapısı ile ihtişamlı bir güzellik oluşturmaktadır. Servergazi Türbesini ziyaret edebilir ve yeşil çevresinde piknik yapabilirsiniz.

Merkezefendi Denizli
Merkezefendi Denizli Nerede
Merkezefendi Denizli Haritası

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here