Merve Azak Demirtaş
Merve Azak Demirtaş

Herkese mer-ha-baaaa !!!

Ben Merve, 28 yaşındayım. Çevremdekiler bana kısaca “gezilmedikyerbırakma” Hanım der ahsgsh. Yazar burada diyor ki eğer isterseniz beni İnstagramdan bu isimle takip edebilirsiniz:)

İstanbul Teknik Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği bölümü yüksek lisans öğrencisiyim.Umarım tezimi yazmaya vakit ayıra bilirsem yüksek lisans mezunuyum diyeceğim günleri de görebilirim, şimdilik aynı bölümün lisans mezunu unvanıyla idare ediyorum 🙂 Yaklaşık 1 seneye yakın bir zamandır Pegasus Hava yolları Şirketinde Bilet Satış memuru olarak çalışıyorum.Okuduğum bölümle uzaktan yakından alakası olmayan bir yerdeyim,farkındayım.Ama kaderci düşünce yapım buna da kısmet deyip geçmeye itiyor beni 🙂

Gezgin Merve Azak Demirtaş
Gezgin Merve Azak Demirtaş

Aslında şöyle bir dönüp geçmişe baktığımda gezmek eyleminin kendimi bildim bileli hayatımın bir parçası olduğunu fark ediyorum. Gezmeyi,fotoğraf çekmeyi, çektirmeyi seven bir annenin kızı olmak benim şansım olabilir belki de bilemiyorum.Küçükken fotoğraf çekilmekten hiç hoşlanmayan bir Merve vardı,hatırlıyorum.Şimdiyse fotoğraf arşivlerine dalmaya kalksa işin içinden haftalarca,aylarca çıkamaz.Dijital dünyanın getirdiği aynı pozdan 623546 tane çektirmek bence işleri bu kadar zorlaştıran. Güzel bir poz için tek şansımız olduğu günleri özlüyorum bazen:)

Seyyah Merve
Seyyah Merve

2014 yılında üniversiteden mezun olmuş olmama rağmen bazı sebeplerden dolayı geçen seneye kadar düzenli bir yerde bir çalışma hayatım olmadı.2015 yılının Ağustos ayında evlendim.Doğru kişiyle beraberseniz eğer bence evlilik, bu hayatta başınıza gelen en güzel şeylerden biri olabilir. Allah herkese doğru kişiyle bir yuva kurmayı nasip etsin.Biz eşimle evlendiğimiz günden beri geziyoruz.Türkiye’deki illerin yarısından fazlasını, Dünya’da ise İspanya, Almanya, Fransa, İsviçre, Avusturya,Çek Cumhuriyeti,İtalya,Ukrayna Yunanistan gibi bir çok Avrupa ülkesini ve Balkan ülkelerini gezdik.Benim için en farklı olanlar geçen sene kız kardeşimle yaptığımız Dubai gezisi ve son olarak bu sene Şubat ayında eşimle deneyimlediğimiz Fas turu oldu.Benim içimdeki gezme aşkını keşfetmem için evlenmem gerekiyormuş sanırım her ne kadar evlilik öncesi hayatımda gezmek olsa da bu mikrobun tüm beynimi,kalbimi sarması evlilikten sonra oldu diyebilirim.Çünkü çıktığınız yolda en önemli şey yol arkadaşınız ve ben kendimi bu konuda oldukça şanslı hissediyorum.

Merve Azak Demirtaş ve Eşi
Merve Azak Demirtaş ve Eşi

Bir insan bir gezi içindeyken bir sonraki gezinin hayalini kurup mutlu olabilir mi? Cevap veriyorum.Kesinlikle evet.Herkesin bana sorduğu tek bir şey var;nasıl oluyor da üşenmeden,yorulmadan sürekli böyle planlar yapıp her seferinde aynı heyecanla hazırlana biliyorsun?

Planlanmış bir gezi için haftalar öncesinden asker gibi şafak saymaya başlıyor,bayram sabahı yeni kıyafetlerini giymeyi bekleyen küçük bir çocuk gibi heyecanlanıyorum.Fikrimce,tüm bunlar benim için bir terapi çeşidi.Çünkü bu düşünceler,hazırlıklar içindeyken hiç bir sorunu düşünemez oluyorum.Odaklandığım tek bir şey oluyor ve bu şey kimine göre basit gibi gözükse de beni mutlu etmeye yetiyor.

Merve Azak Demirtaş
Merve Azak Demirtaş

Gitmeyi planladığım yeri gitmeden önce internet üzerinden araştırmaya başlıyorum.Belki sayfalarca blog yazısı okuyorum.Kendime yakın bulduğum,anlatım şeklini sevdiğim sayfalarda kayboluyorum.Nerede ne yapılır,nerede konaklanır,gidilecek yerin neleri meşhur gibi soruların cevaplarından oluşan küçük notlar oluşturuyorum kendime.Tabi ki okuduğum yazılarda en çok dikkatimi çeken kısımlardan biri de nerede ne yenir sorusunun cevabı oluyor:)

Gezmedikyerkalmasin
Gezmedikyerkalmasin

Peki tüm bunları yaparken yorulmuyor muyum? Elbette,yoruluyorum.Yeri geliyor sıfır uykuyla gezdiğimiz günler oluyor.Ama gün sonunda o gün içinde çekilmiş fotoğraflara,videolara gülümseyerek bakarken “iyi ki” diyorum.İyi ki uykumdan,kendimden ödün vermişim.Hayatın hangi alanında ne yapmak isterseniz isteyin,en basit şey için bile mutlaka bir çaba sarf edilmesi,emek verilmesi gerekiyor.Sonuçta emek olmadan yemek olmuyor.

Bir de bu kadar gezmenin maddi boyutu var ki bence insanlar tarafından en çok merak edilen konuların başında geliyor.Bu konu hakkında şunu söyleyebilirim ki; isteyince her şey mümkün.Gezmek için ahım şahım paralar kazanıp,zengin olmanıza gerek yok.Sadece daha fazla araştırıp,indirimleri,kampanyaları kovalamanız bile size pozitif yönde önemli bir katkı sağlayacaktır.Öyle konuşması kolay dediğinizi duyar gibiyim,ama sizi temin ederim ki biz de standartların üstünde geliri olan bir çift değiliz.Ucuz yollu gezmenin yolu bazı lükslerinizden vazgeçip,daha az gereksiz eşya almaktan,hatta daha az marka kıyafet giyinmekten geçiyordur belki de kim bilir:) Siz bunu bir düşünün inanın bana hak vereceksiniz.

Bu arada yapmaktan en keyif aldığım şeylerden biri de kamp yapmak.Doğayı seven herkes bu zevki hayatında en az bir kere tatmalı diye düşünüyorum.Tahminim bir kere deneyimlenirse devamı gelecektir.Bizim kamp yaptığımız yerleri Burdur-Salda Gölü,Isparta-Lavanta Kokulu köy,Düzce-Pürenli Yaylası ve Bolu-Sülüklügöl olarak sıralayabilirim.Hepsi de ayrı ayrı çok güzeldi ama en macera dolu olanı hangisi diye sorarsanız kesinlikle Sülüklügöl derim.Şehre uzak dağın tepesinde ıpıssız bir göl.Tüm gece buz gibi soğuktan,köpeklerin çevremizde dolaşmasından ve ormandan gelen uluma seslerinden dolayı asla uyuyamamıştık:) Düşünüyorum da fazla cesurcaymış. Ama yine olsa yine yapardım. Çünkü oranın muhteşem doğasına uyanmak ve o güzellik eşliğinde kahvaltı etmek paha biçilemezdi.

Bence ben tam bir doğa insanıyım.İstanbul gibi bir büyükşehirde doğmuş ve büyümüş olmanın mutsuzluğunu sonuna kadar yaşıyorum.Eşimle birlikte küçük bir sahil kasabasında yaşamımızı devam ettirmek en büyük hayallerimizden biri.Umarım o günler çok uzakta değildir:)

Son olarak söylemek istediğim bir şey var; bu hayat sizin.Kim ne derse desin, kim ne düşünürse düşünsün nasıl yaşamak istiyorsanız öyle yaşayın ve hayatınıza o şekilde yön verin.Kimse için ya da kimse yüzünden değil,kendim istediğim için kendi tercihlerim sonucunda bugün bunları yaşıyorum diyebilin.Ben öyle yaptığım günden beri daha mutlu ve huzurluyum.

Ülkece yaşadığımız bu zor günlerde tek temennim yeniden sağlıkla,mutlulukla “yol açık,yola çık” sloganıyla yollarda olabilmek..

Herkese sevdikleriyle birlikte sağlık dolu bir yaşam diliyorum.

Sevgiyle kalın.

Merve Azak Demirtaş

İnstagram: @gezilmedikyerbırakma

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz