Santa Maria Draperis Kilisesi Nerede

Santa Maria Draperis Kilisesi olarak da bilinen Meryem Ana Draperis Kilisesi İstanbul ilimizin Beyoğlu ilçesinde bulunur. Tarih içerinde birçok yere taşınan kilise günümüzde Santa Maria Draperis Kilisesi, İstiklal Caddesi üzerinde Galatasaray’dan Tünel’e doğru giderken sol kolda bulunmaktadır.

Meryem Ana Draperis Kilisesi

İstanbul Meryem Ana Draperis Kilisesi

Bu kilisenin tarihi ve hakkında anlatılan hikâye çok dokunaklıdır. Hikâye şöyledir. Françesko adında genç zengin ve eğlence düşkünü biri varmış. Françesko bir askeri sefer sırasında esir düşer. 1 yıla yakın zaman esir kalır. Bu esir hayatında hayatta bakış açısı ve felsefesi değişir. Esaretten kurtulduğu zaman Hz. İsa da fakirlik içinde yaşamış. O zaman hristayanım diyen herkes fakirlik içinde yaşamalı insanları bu yola çağırmış. Bunun birlikte hristiyanlar içinde bir akım veya topluluk çıkmış adı da Fransisken‘dir. daha sonra bunlar toplanıp birlikte ibadet edip Hz. İsa ve Hz. Meryem’i anlatırlardı. Fransiskenlerin 1453’te Sirkeci’de “Santa Maria” adlı bir kiliseleri vardır. daha sonra Galata’ya taşınırlar. Kilise 1584 yıllında çıkan yangın sonucunda kül olur. Bu tarikata gönül veren Madam Draperis bir arsa bağışlar burada bir kilise yapılır. Bu kilise de farklı bir yangında yanar.  Ve yeniden yapılır 1678 yıllında tekrar yanar. Artık burada yapılmaz. Beyoğlu tarafına gelinir. 1769 ‘da bugünkü olduğu yere yapılır. 1870 deki Beyoğlu yangında yeniden yanar. Haliyle yeniden yapılır. Şu anki kilisede bu yangından sonra yapılan kilisedir.

Santa Maria Draperis Kilisesi

Kısaca Santa Maria Draperis Kilisesi’nin Sirkeci’den başlayıp, Galata’ya oradan Beyoğlu’na uzanan bir yolculuk tarihi vardır.   Bu yangın ve taşınmaları şöyle yorumlalar: Tıpkı bir manastırın içinde oturup, yıllarca bir odada ibadet etmektense, sürekli yolculuk yaparak insanlara çağrı yapmanın daha doğru olduğuna inanan Fransisken Keşişler gibi. Yolunuz düşerse bu anlam yüklü ve zengin tarihi ile bilinen kiliseyi mutlaka ziyaret etmeye gelmelisiniz.

Santa Maria Draperis Kilisesi Nerede

Meryem Ana Draperis Kilisesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Meryem Ana Draperis Kilisesi, İstanbul’un Beyoğlu ilçe merkezinde bulunur. Buraya İstanbul’un her noktasında toplu taşıma araçları kullanarak ulaşım sağlayabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here