Sirkeci

Sirkeci; İstanbul ilimizin Fatih ilçesine bağlı bir semttir. Bu semt hem tarihi hem doğal güzellikleri hem de bulunduğu konum itibariyle önemli bir semttir. Semtte gezilip görülecek birçok yer var. yerli ve yabancı birçok turistin sıklıkla uğradığı bir mekandır.

Sirkeci nerede

Sirkeci semti Osmanlı döneminde de çok önemli bir yeri vardı. Hem Topkapı Sarayı’na yakın olması, hem de Sadrazamlık binası olan Babıâli’ye yakın olması önemini artırıyordu. Deniz kenarında olduğu için Babıâli’nin iskelesi olma konumundaydı. 1885 yıllında Şark Ekspresi’nin hizmete girmesi, 1890 yılında Sirkeci Garı’nın hizmete girmesinden sonra semt daha büyük bir önem kazanmıştır.

Sirkeci Nerede

Sirkeci semti İstanbul’un kalbi sayılmaktadır. Burası dört mevsim boyunca hep hareketli olmaktadır. Burada tarihi birçok yapı bulunur. Buraya gelen turistlerin ilk uğradıkları yer Sirkeci Garı ve içinde bulunan Demiryolu müzesi daha sonra  büyük Postane ve son olarak Hayyam Pasajı ile gezinize son verebilirsiniz. Bu yapılar hakkında kısa bilgi vermek istiyorum.

Sirkeci

Sirkeci Garı: Sirkeci garın bulunduğu yerde daha önce küçük bir İstasyon bulunuyordu. 1880 yıllında 2. Abdülhamit tarafında temeli atılmış. 1890 yıllında bitirilmiş binanın açılışını 3 Kasım 1890’da II. Abdülhamit adına Ahmet Muhtar Paşa yapmıştır. Oraya gittiğinizde siz de göreceksiniz. Garın yan tarafında garın inşa tarihi hem miladi hem de Rumi takvim’e göre yazılmıştır.

Sirkeci Garı

Demiryolu Müzesi: İstanbul’un Avrupa kapısı olan tarihi İstanbul (Sirkeci) Garı’nda 2005 yıllında bu müze açılmıştır. 1888 yıllında açılan bu gar tarihe şahitlik etmiştir. bu gar ülkemizde ticaret ve diğer alanlarda çok önemli hizmetlere vesile olmuştur. Müzede Rumeli Demir yollarına ve TCDD’nin Trakya hattına ait orjinal vaziyet planları, çizimler, çeşitli fotoğraflar , demiryolu aletleri ve haberleşme araçlarının yanı sıra demiryolları idaresinde geçmişte var olan demiryolu okulları ve TCDD hastanelerine ait objeler ve fotoğraflarda yer almaktadır.

İstanbul Demiryolu Müzesi Nerede

Sirkeci Nasıl Gidilir?

İstanbul’un her noktasında buraya ulaşmak mümkündür. toplu taşıma araçları kullanarak ulaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here