gezilecekyerlercom
gezilecekyerlercom

Filistin Topraklarında bulunan Mescid-i Aksâ Ne zaman yapıldığı konusunda net bir bilgi yoktur. Fakat Hz. Davud zamanında temeli atılıp tamamlamadan vefat edildiği rivayet edilmektedir.

Onun yerine gelen oğlu Hz. Süleyman yapıyı tamamlandığı söylenmektedir. Mescid-i Aksâ Müslümanların ilk kıblesi olma özelliğinden dolayı İslam dininde önemli bir yapı olarak kabul edilmektedir. Aynı zamanda Hristiyan ve Yahudiler içinde önemli bir mekan olarak görülmektedir. Bu nedenle Filistin ve İsrail arasında sıkça çatışmalar yaşanmaktadır.

Bugüne kadar burada çok sayıda insan hayatını kaybetmiştir. Bu sorun günümüze kadar halla da çözülmemiştir. Mescidin içinde bulunduğu Kudüs Şehri Günümüzde, İsrail’in temel kanunları, Kudüs’ü İsrail’in “bölünmez başkenti” olarak kabul eder. Uluslararası toplum, ise son işgali kabul etmeyip, Doğu Kudüs’ü, İsrail işgali altında olan Filistin sınırı olarak tanımlar. Böyle belirsiz bir şehir olmuştur. Kudüs Üç büyük din içinde önemli bir şehirdir. Burada birçok kilise, cami ve sinagog bulunur. Yahudiler için önemli bir yere sahip olan Ağlama duvarları bulunur. Yahudiler buraya gelip ziyaret ederler. Müslümanlar içinse önemli bir yapı olan Mescidi-i Aksa bulunur.

Mescid-i Aksâ  Nerede

Mescid-i Aksâ Kudüs’ün doğusunda Eski Şehir bölgesinde Bulunur. Burada bulunan küçük bir tepe olan Morya Tepesi üzerinde bulunur. Yaklaşık 144 dönüm üzerinde yayılmıştır.

Mescid-i Aksâ’ya Nasıl Gidilir

Mescid-i Aksâ’ya ulaşmanız için İlk başta Kudüs Şehrine ulaşmanız gerekir. Bunun içinde İstanbul’dan kalkan uçaklarla buraya ulaşılabilir. Aynı zamanda Deniz Yolu ile de ulaşılabilir. Kudüs’e ulaştıktan sonra kara yolu ile Mescid-i Aksâ’ya gidebilirsiniz.

Mescid-i Aksâ Neden Önemli?

Mescid-i Aksa Müslümanların ilk kıblesi kabul edildiği için önemli Birde Allah’ın Müslümanlara namazı farz kıldığı Miraç hadisesinin burada gerçekleşmesi Müslümanlar için ayrıca önemli ve kutsal kabul edilmektedir.  Yahudiler de Bu mekanın altında Süleyman Mabedi ile Musa’nın sandığının bulunduğuna inanır.  Bu nedenle Yahudiler için kutsal kabul edilmiştir. Yine Kudüs Şehrinde Yahudiler için Kutsal kabul edilen Ağlama Duvarları bulunur. Ayrıca mekan Hristiyanlar için de önemli ve kutsal bir yerdir. Üç din için Kutsal kabul edilen bu yapıyı mutlaka bir gün ziyaret etmelisiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz