Mississippi Başkenti Jackson Nerede, Hangi Ülkede
Mississippi Başkenti Jackson Nerede, Hangi Ülkede

Mississippi’nin başkenti Jackson şehridir. Adını, 1812’de New Orleans Savaşı’ndaki rolüyle onurlandırılan General Andrew Jackson’a borçludur. Sloganı “Ruhu Olan Şehir” dir ve müjde, folk ve caz türlerinden büyük müzisyenleri reddetmiştir. 2010 ABD nüfus sayımı Jackson’ın nüfusunu 173.514’e ve Metropol yetki alanlarını 539.057 kişiye çıkardı.

Mississippi Başkenti Jackson Nerede, Hangi Ülkede
Mississippi Başkenti Jackson Nerede, Hangi Ülkede

Jackson Tarihi

Jackson kasabası, 1822’de Hollanda kökenli bir avukat ve plantasyon sahibi olan Peter Aaron Von Dorn tarafından kuruldu. 1863’te Jackson kasabası, Vicksburg’un iki savaşı sırasında ele geçirildi. Kasabayı ele geçirdikten sonra birlik / Konfederasyon ordusu kuvvetleri onu yaktı ve sadece bacalar ayakta kaldı. Kasabaya daha sonra “Chimneyville” lakabı takıldı.”

1930’larda Jackson çevresinde doğal gazın keşfi, 20. yüzyıla kadar tanık olunan şehirdeki ekonomik büyümeyi reddetti. 1960’ların ortalarından günümüze Jackson hızla gelişti. Eğlence açısından şehir, ABD’nin önde gelen blues, gospel ve soul müzik plak şirketlerinden biri olan Malaco records’a ev sahipliği yapıyor. Jackson aynı zamanda Mississippi eyaletinin Tıp Merkezidir ve ilk akciğer nakli 1963 yılında eyalette başarıyla gerçekleştirilmiştir. CN Traveler, Jackson’ı Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ” en dost canlısı 10 şehirden” biri olarak seçti.

Mississippi Başkenti Jackson Nerede, Hangi Ülkede
Mississippi Başkenti Jackson Nerede, Hangi Ülkede

Jackson Coğrafyası

Jackson, Hinds County’nin kuzeydoğu kesimlerinde yer alır ve şehrin küçük bir kısmı Madison ve Rankin ilçeleri tarafından da paylaşılır. Pearl Nehri doğu sınırındadır. Jackson, ABD Sayım Bürosu’na göre 113,2 mil karelik bir alanı kaplıyor. Jackson city soyu tükenmiş bir volkanın tepesinde oturuyor ve yüzeyin 2.900 fit altında bulundu ve bu nedenle ABD’de bu özelliğe sahip tek şehir. Ölü volkanın tepesi doğrudan Mississippi Kolezyumu’nun altına gömüldü

Jackson Ekonomisi

Başkent Mississippi’nin ekonomisi öncelikle imalat endüstrisine dayanmaktadır. Diğerlerinin yanı sıra makine, gıda işleme ve metal ürünleri gibi büyük endüstrilere ev sahipliği yapmaktadır. Jackson çevresinde çiftlik hayvanları ve kümes hayvanları yetiştirmek ve soya fasulyesi ve pamuk gibi mahsuller yetiştirmek de dahil olmak üzere tarım da uygulanmaktadır. Merkezi Jackson’da bulunan büyük şirketler arasında EastGroup Properties Inc, Cal-Maine Foods Inc bulunmaktadır. ve diğerleri arasında Trustmark Corporation.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz