Mozambik'in Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
Mozambik'in Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

28.751.362 toplam nüfusuyla Afrika kıtasının güneydoğu bölümünde yer alan bir okyanus ülkedir. Ülkenin kuzeyinde Tanzanya, kuzeybatısında Zambiya, batısında ve güneybatısında Güney Afrika Cumhuriyeti, doğusunda Hint Okyanusu bulunur.

Göz at ;

  1. Maputo Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  2. Mozambik’de Gezilecek 10 Yer
  3. Mozambik Nerede?
  4. Mozambik’in Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  5. Mozambik Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?

Ülkenin bakir doğası, cana yakın insanları ve yükselen ekonomisiyle her yıl çok sayıda turist ağırlamaktadır. Burada gezip görmeniz gereken birçok yer bulunmaktadır. Bu yerlerden en gözde 10 tanesini liste haline getirdik. Şöyle ki;

1-Maputo

Maputo, Mozambik’in başkenti ve en büyük şehridir. Ayrıca  “Hint Okyanusu’nun İncisi’’ olarak bilinmektedir.  Aynı zamanda önemli bir liman kentidir. Buraya yolunuz düşerse gezip gereken birçok müze, saray, cami, park ve bahçeler bulunur. Şehirde çok lüks şeyler beklemeyin. Çünkü şehir halkı oldukça fakir olup zor yaşam sürmekteler. Buraya gelip vahşi yaşamı daha yakında görebilir. Ya da yaz aylarında gelip deniz, kum ve güneş üçlüsünü yaşayabilirsiniz. Bunun yanında şehirde birçok tarihi yapıyı ziyaret edebilirsiniz.

2-Beira

Beira, Mozambik’in ikinci en büyük şehri ve limanıdır. Konum olarak birçok ülkenin denize açılan kapısıdır. Coğrafi konumu, renkli gece hayatı ve bakir doğası nedeniyle her yıl çok sayıda turist ağırlamaktadır. Afrika’nın parlayan şehri olarak bilinmektedir. Her geçen bu parlaklık daha da artmaktadır. Buraya yolunuz düşerse bu harika şehri ziyaret edin. Şehirde yer alan tarihi yapılar ve doğal güzellikleri ziyaret edin.

3-Vilanculos

Vilankulo veya diğer adıyla Vilanculos, Inhambane Eyaletinin Vilanculos İlçesi’nde yer alan Mozambik’te bir sahil kasabasıdır. Bu kasaba takımadaların giriş kapısıdır. Yaklaşık 5 km uzunluğunda turistik bir yerdir. Buraya her yıl çok sayıda kişi akın etmektedir. Dünyada sörf yapmak için en popüler noktalarından biridir. Sörf tutkunları için oldukça harika bir yerdir.

4-Benguerra Adası

Mozambik’in Vilankulos şehrinin tam karşısında yer alan Benguerra Adası; bozulmamış ünlü plajları, tüplü dalış ortamları, Yemyeşil ormanları, muhteşem kumsalları ve harika manzarasıyla sevdiklerinizle birlikte güzel vakit geçirebileceğiniz bir tatil adasıdır. Adada birçok hayvan ve bitki türü bulunur. Özellikle burada yer alan kuş türleri oldukça dikkat çekicidir.

5-Bazaruto Adası

Mozambik’te yer alan Bazaruto Adası, Turkuaz sularla çevrelenmiş plajları, mercan resifleri ve nadir tropikal balıkları ile keşfedilmeyi bekleyen bir tatil cennetidir. Balayı tatili için bu ada tercih edilebilir. Bakir doğası ve harika beyaz kumsallarında sevdiğinizle birlikte tatil hayalinizi gerçekleştirebilirsiniz. Adada konaklamak için birçok lüks otel ve villa bulunmaktadır.

6-Magaruque Adası

Mozambik’te yer alan Magaruque Adası, 200 hektar genişliğinde 2,4 km uzunluğunda bulunan harika bir tatil yeridir. Adanın bakir doğası ve doğal güzellikleriyle her yıl birçok turistin uğrak yeri olmaktadır. Okyanus safarisi ve günbatımı yolculuklar gibi aktiviteler için oldukça harika bir yerdir. Huzurlu bir tatil keyfi için bu ada tercih edilebilir.

7-Quirimbas Adaları

Mozambik kıyısında, Pemba’dan Rovuma Nehri’ne uzanan bölümde yer alan Quirimbas Adaları, 32 mercan adasından oluşan nefes kesici takımadadır. Burada birçok hayvan türü bulunmaktadır. Tümüyle seçkin ve doğal güzellik arayanların adresidir. Bu takımadanın içinde yer alan Ibo Adası, Dünyanın gizli kalmış en güzel adalarından biridir. Buraya gelip bu güzellikleri keşfedebilirsiniz.

8-Sofala

Mozambik’in 11 yönetim bölgesinden bir olan Sofala, ülkenin orta kısmında yer almaktadır. Bu bölgede birçok doğal güzellik ve tarihi yapı bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka Güzel Beira Katedrali ve Gorongosa Milli Parkını ziyaret edin. Unutmayacağınız bir gezi için bu bölgeyi mutlaka gezin derim.

9-Nampula

Nampula, Kuzey Mozambik’teki Nampula Eyaletinin başkentidir. Tarihi 17. yüzyıllara dayanmaktadır. Şehir daha çok eşsiz atmosferi ve kültürüyle bilinir. Burada çok sayıda tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunur. Özetle ülke halkının kültürünü daha yakından tanımak istiyorsanız bu şehre gelmelisiniz. Ayrıca şehirde birçok şelale, park ve bahçe de bulunmaktadır.

10-Niassa

Mozambik’in 11 yönetim bölgesinden biri olan Niassa Bölgesi, gezilip görülmeye değer bir yerdir. Bölgenin merkezi Lichinga şehridir. Bölgedeki en dikkat çekici yeri Afrika’nın en büyük koruma alanlarından biri olan Lugenda Vahşi Doğa Kampı’dır. Buraya gelip birçok hayvanı yakında görme şansını yakalayabilirsiniz. Burada lüks konaklama alanları bulunur. Bu konaklama alanlarında kalıp bölgenin nefes kesici manzarası eşliğinde güzel bir gezinti yapabilirsiniz. 


Bunlar dışında Mozambik ülkesi ile ilgili genel bilgileri bir liste haline getirdik. Şöyle ki;
Mozambik

Nüfus: 28.751.362

Başkent: Maputo

Resmi Dili: Portekizce

Para Birimi: Metical

Bulunduğu Kıta: Afrika

Kuruluş Tarihi: 25 Haziran 1975

Vize Durumu: Buraya gitmek için vize almak gerekir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here