Seyfe Gölü Tanıtımı

Mucur ilçesi Kırşehir ilimize bağlı 7 ilçesinden biridir. İlçe şehir merkezine yaklaşık 23 km uzaklıktadır. İlçeye gitmek için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla buraya ulaşılır.

Kırşehir’in İlçeleri

Mucur ilçesi ismini efsaneye göre burada eskide Zalim bir komutan olan aynı zamanda gayri müslüm Mücür adında bir komutan yaşarmış. İlçenin biraz aşağısında ise Müslümanlar yaşıyormuş. Müslümanlar her sabah kalktıklarında bu dumanı görürlermiş. Şöyle sesleniyorlarmış birbirlerine :”gene Mücür’üm gâvurunun dumanı tütüyor”derlermiş. Ve isim orada gelindiği rivayet edilir. Mucur ilçesi çok eski bir yerleşim yeridir. Burada asıl ünlü olan Halı ve yer altı şehirleridir. İlçe denince bu iki şey akıllara gelmektedir.

Kırşehir-Mucur

Mucur’da Gezilecek Yerler

Keişlik Mağarası: ilçemizde bulunan bu mağara eski zamanlarda suçluların hapsettiği mağaradır. Günümüzde harabe durumundadır. Ziyarete de açık değildir.

Aflak Kilisesi: ilçemizin merkezinde bulunur. sokaklı mahallesinde manastır semtindedir.  Kilisede yapılan süslemeler hepsi bakımsızlıktan yok olmuş durumdadır. günümüzde maalesef hayvan ağılı olarak kullanılıyor.

Yeşil Vadi: İlçemizde bulunan bu vadi yaklaşık 15 km uzunluğundadır. Bu vadi isteyen burada temiz havada yürüyüş yapmak için bulunmaz ir yerdir. Vadide sebze meyve yetiştiriciliği yapılmaktadır. İlçemize yolunuz düşerse bu vadiyi ziyaret ediniz.

Aflak Baba Kümbeti

Aflak Baba Türbesi

Kırşehir ilimizin Mucur İlçesine Bağlı Altınyazı Köyünde bulunan Aflak Baba Kümbeti ile ilgili gözlemlerimizi siz değerli okurlarımızla paylaşacağız. Mucur ilçesinin 10 km doğusunda bulunan Altınyazı Köyü eskiden Aflak olarak bilinirdi. Bu köyde yaşayan derviş veya halk arasında erimiş olarak bilinen Aflak baba diye biri yaşıyordu. Bu derviş köye birçok hizmette bulunmuştur. Ölünce halkın desteğiyle küçük bir türbe şeklinde bir mezar yapmışlar. Daha sonra bu mezar yıkılıp yığın taş haline gelmiştir. 1968 yıllında Selçuklu mimarisine uygun yeniden bir kümbet inşa ediyorlar. Bu kümbet sekizgen yapılı olup kesme taş kullanılarak yapılmıştır. İçten kubbe dıştan külahla örtünen yapı tamamen yenilenmiştir. Bu türbe yöre halkının çok ilgisini çekmektedir. Buranın oğlan üstü bir yer olduğuna inanılır. yapılan dileklerin kabul olduğunu söylerler. Buraya gelenler dilekte bulunup dua ettiklerine şahit oluyorsunuz. Buraya birçok ziyaretçi gelmektedir. Sonuç olarak sizin de yolunuz düşerse muhakkak sizi de buraya bekliyoruz. Gelip görüp kendiniz karar verebilirsiniz.

Aflak Baba Kümbeti

Seyfe Gölü

Seyfe Gölü Tanıtımı

İlçe merkezine 15 km uzaklıkta bulunan bu göl tuzlu bir göldür. Zaman zaman kuruyan bu göl ilçemiz ve ülkemiz için çok önemli bir yere sahiptir. Çünkü bu göl dünyada nesilleri azalan Flamingo kuşlarına konakladığı bir yerdir.  600 binden fazla kuşun burada bulunması burayı Milli park haline getirmiştir.  Burada avlama yüzünde gün geçtikçe kuşların sayısı azalmaktadır. Burada çeşitli önlemler alınıyor. 50 ayrı kuş türünün kuluçkaya yattığı, 182 kuş türünün barındığı “Kuş Cenneti” ne yaklaşık 25 kuş türü de göç sırasında uğramaktadır. Ayrıca  Seyfe gölünü en güzel izleyebileceğiniz yerler: Seyfe köyünün Badıllı mahallesinde, göl kıyısı. Buraya gidin ve gölün güzelliği ve flamingoları izleyin. Yolunuz düşerse bu göle ve kuş cennetine mutlaka uğrayınız.

Seyfe Gölü

Mucur Yer Altı Şehri

Mucur Yeraltı şehri nerede

İlçe merkezine bulunan Hamidiye mahallesindedir. Bu şehir Roma döneminde inşa edilmiş şehirlerdir. m.ö 3-4. Yüzyıllarda Roma döneminde Hıristiyanlığa karşı savaş açılmıştır. Hıristiyanlık yasaklanmıştır. Burada yaşayan Hıristiyan inancı kişiler aileleri ile birlikte yer altında Kayalar oyularak şehirlere oluşturup burada yaşamaya başlamışlardır. Burada ibadetlerini daha rahat yapmışlardı. Burada 3 katlı şehirler inşa etmişlerdir. Kapadokya bölgesinde bulunan bu şehri kesinlikle görmelisiniz. İlçemizde irili ufaklı birçok yer altı şehri bulunur. Bunların en önemlileri Mucur Yeraltı Şehri, Kepez Yeraltı Şehri ve Dulkadirli Yeraltı Şehri’dir.

Yeraltı Şehri
Mucur Yeraltı Şehri

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here