Nebraska Başkenti Lincoln Nerede, Hakkında Bilgi
Nebraska Başkenti Lincoln Nerede, Hakkında Bilgi

Nebraska, yaklaşık 77.347.81 mil karelik bir alanı kaplayan ABD’nin en büyük 16. eyaletidir. 1 Mart 1867’de Amerika Birleşik Devletleri’nin 38. eyaleti olarak katılan karaya oturmuş bir eyalettir. 2016’da olduğu gibi eyalet nüfusunun 1.907 milyon olduğu tahmin ediliyordu. Omaha eyaletteki en büyük şehir, Lincoln ise başkent ve ikinci en büyük şehirdir.

Nebraska Başkenti Lincoln Nerede, Hakkında Bilgi
Nebraska Başkenti Lincoln Nerede, Hakkında Bilgi

Nebraska’nın başkentine genel bakış

Lincoln yaklaşık 93,46 mil karelik bir alanı kaplamaktadır. Lancaster ilçesi ve Seward ilçesi şehrin iki metropol alanıdır. Amerika Birleşik Devletleri Sayım Bürosu, Lincoln’ün nüfusunun 2016’da 280.364 olduğunu ve nüfus yoğunluğunun yaklaşık 2.999.8 / mil kare olduğunu tahmin ediyor.

Lincoln iklimi

Lincoln, Büyük Ovalar’da bulunur ve iklimi nadiren büyük su kütlelerinden veya dağlardan etkilenir. Soğuk ama kurak kışlar ve sıcak, nemli yazlar ile karakterize nemli bir karasal iklim yaşar. Kasırga üreten gök gürültülü fırtınalar, sıcak ayları karakterize eder. Kış mevsimi, ortalama kar seviyesi yaklaşık 25,9 inç olan ekim başından nisan sonuna kadar sürer. Gündüz sıcaklığı Ocak ayında ortalama 4,6 ° F, ancak Temmuz ayında 77,6 ° F’ye yükselir.

Lincoln nasıl Nebraska’nın başkenti oldu?

1854’te Nebraska Bölgesi’nin kurulmasından sonra, Omaha başkent olarak hizmet etti, ancak nüfusun çoğu Platte Nehri’nin güneyinde yaşıyordu. Kansas, güney topraklarının bir kısmını ilhak etmekle tehdit ettikten sonra, Nebraska başkenti nehrin güneyine taşımayı düşündü. Senatörler, kasabanın bulunacağı kamu arazisini belirleyecek bir komisyon kurulmasını savunan 1867 tarihli eylem ve Çıkarma Yasası lehinde oy kullandılar. Komisyon, düz arazisi ve düşük nüfusu nedeniyle Lancaster köyünü seçti. Lancaster daha sonra 6 Eylül 1867’de Lincoln olarak yeniden adlandırıldı. 1 Aralık 1868’de Nebraska Eyalet Başkenti tamamlandı.

Lincoln Ekonomisi

Nebraska’nın başkenti, orta ölçekli bir Amerikan şehri olarak kategorize edilmiştir. Ekonomi büyük ölçüde sanayiye ve hizmet sektörüne bağlıdır. Telekomünikasyon, ulaşım, ilaç, sigorta ve teknoloji endüstrileri de ekonomide önemli bir rol oynamaktadır. Lincoln Metropolitan İstatistik Bölgesi (MSA), şehrin metropol bölgesindeki işsizlik oranını% 2,6 olarak tahmin ediyordu. Hem özel hem de kamu sektörü için 2014’ten bu yana saatlik ücretler% 11 arttı. Sağlık ve tıp sektörleri, şehrin en büyük işverenleri arasındadır ve tıbbi destek personeli de dahil olmak üzere yaklaşık 14.000 kişiyi istihdam etmektedir.

Lincoln Hükümeti

Şehir, belediye meclisi yöneticisi bir Hükümet tarafından yönetilmektedir. Belediye meclisi, dördü ilçelerden partizan olmayan bir seçimle seçilen ve genel olarak üç üyeden oluşan bir belediye başkanı ve yedi üyeden oluşur. İtfaiye ve Kurtarma Departmanı ve diğer acil servisler de dahil olmak üzere şehirde eyalet ve federal devlet daireleri bulunmaktadır.

Nebraska’nın başkentindeki anıtlar

Lincoln şehir merkezindeki Nebraska Eyalet Başkenti, eyaletin yargı ve icra dairelerine ev sahipliği yapmaktadır ve ABD’deki en tanınmış binalardan biridir. 1902 ile 1903 yılları arasında inşa edilen William Jennings Bryan Evi, 1963 yılında ulusal tarihi dönüm noktası olarak belirlenmiş tarihi bir evdir. Lincoln Katedrali, Lincoln Kalesi ve ortaçağ Piskopos Sarayı da önemli simge yapılardır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here