Nevşehir Kızıl Vadi, Nerede, Nasıl Gidilir & Giriş Ücreti

Nevşehir ili, Ürgüp ilçe sınırında bulunan Kızıl Vadi veya diğer ismiyle Kızıl Çukur, Kapadokya bölgesinin önemli turizm merkezlerinden biridir.

Bitki örtüsü, Doğal kaya oluşumları ve renkleriyle gezilip görülmeye değer bir yerdir. Burada bulunan tüfler gün batımı ile kızıla dönüşmektedir. Bu nedenle gün batımı için çok sayıda yerli ve yabancı turist akın eder. Türkiye’de gün batımını en renkli yerlerinden biridir. Gün batımı ile birlikte peri bacaların o eşsiz görüntüsü ile birleşince ortaya harika manzaralar çıkmaktadır. Buraya sevdiklerinizle birlikte gelip harika zaman geçirebilirsiniz. Size tavsiyem bu harika zamanı ölümsüzleştirmeyi ihmal etmeyin. Çünkü bu ölümsüz sahnelere saatlerce bakmak isteyeceksiniz.

 Nevşehir Kızıl Vadi Nerede?

Kızıl Vadi veya diğer ismiyle Kızıl Çukur, Kapadokya bölgesinin merkezinde bulunur. Yani Nevşehir’in Ürgüp ilçesine bağlı Çavuşin Köyünde bulunur. Göreme Açık Hava Müzesi’ne 3 km, Ürgüp ilçe merkezine 5 km, Ortahisar kasabasına 2 km, Çavuşin köyüne ise 1 km uzaklıkta bulunur.

Nevşehir Kızıl Vadi Nasıl Gidilir?

Nevşehir Ürgüp istikametine doru giderken karşınıza çıkan Üç Güzeller köyüne  geçtikten sonra 4 km yola devam edin. Önünüze bir kavşak çıkacak bu kavşaktan sağa dönün ve karşınıza yoldan düz devam ederseniz vadiye ulaşmış olursunuz.

Kızıl Vadi giriş ücreti

Yaklaşık olarak 1,5 km uzunluğunda bulunan vadiye giriş yapmak için araba başına 3 TL ücret ödemeniz gerekir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here