Norveç'te Gezilecek 10 Yer

Ülkemizden Norveç’e giden ziyaretçiler genel olarak Fiyortları görmek için gitse de, aslında Norveçte gezilecek hayli fazla yer bulunmaktadır.

Göz at ;

 1. Oslo Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
 2. Norveç’te Gezilecek 10 Yer
 3. Norveç Nerede?
 4. Norveç’in Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
 5. Norveç Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
 6. Alnes Deniz Feneri
 7. Lindesnes Deniz Feneri
 8. Fredeiksten Kalesi
 9. Nidaros Katedrali
 10. Akershus Şatosu ve Kalesi
 11. Oslo Belediye Binası
 12. Heddal Stave Kilisesi
 13. Urnes Stave Kilisesi
 14. Borgund Stave Kilisesi

Görkemli dağlarından ve ünlü fiyordlarından modern ama pitoresk şehirlerine kadar olan Norveç, dünyadaki en güzel ülkelerden biridir. Mükemmel manzaraları,yürüyerek, arabayla, bisikletle veya tekneyle keşfedilmeyi bekleyen harika yerleri vardır.

Kuzey ışıklarının nefes kesen gösterisini veya ister yaz güneşinin buzullarla olan dansını her mevsimde görebileceğiniz bir ülkedir. Norveç’te ziyaret edilecek en iyi yerlerden bazıları, kırsal köylerdeki mimari cazibe merkezleri ile metropol müzelerindeki tarihi eserlerdir.

10. Alesund

Norveç’in batı kıyısında bulunan Ålesund, ikonik kuzeybatı fiyortlarından ve dağ geçitlerinden oluşmaktadır. Alesund şehri, günümüzde pitoresk görünümünü, 194 yılında şehirde çıkan yangın sonrası yeniden düzenlemeye, restarasyonuna borçludur. Şehrin mimar olarak taş ve tuğla ile yeniden inşa edilmiştir.Şehirde yer alan Dağ zirvesi, Alesund’un ve çevredeki adaların çarpıcı manzaralarını sunmaktadır.

9. Tromso

Kuzey Norveç’in en büyük şehri olan Tromso, Hem çok sayıda 18. yüzyıldan kalma ahşap evleri hem de doğal çevrenin güzelliği ile ünlüdür. Kente gelen ziyaretçiler sadece müzeleri değil aynı zamanda şehri çevreleyen ormanda da yürüyüş yapabilirler. Fjellheisen Teleferiği’nde bulunan Storsteinen Dağı’na yapılan geziler, ziyaretçilere fiyortların ve dağların muhteşem manzaralarını sunmaktadır. Tromso kenti aynı zamanda, Kuzey Işıkları’nı izlemek için dünyanın en iyi yerlerinden biridir.

8. Trondheim

Kuzey şehiri Trondheim’da herkes için bir şeyler vardır. 997’de kurulan Norveç’in üçüncü en büyük şehri, Viking Çağında ülkenin başkenti ve Ortaçağ’da Norveçlilerin dini merkezi olması nedeniyle Norveç’in tarihini keşfetmek isteyenler için ideal bir yerdir. 12. yüzyıldan kalma restore edilmiş bir kale olan Sverresborg’tan dünyadaki en kuzeydeki Ortaçağ katedrali olan Nidaros Katedrali’ne, şehir geçmişin kalıntılarıyla doludur.

7. Jotunheimen National Park

Jotunheimen, ya da Devlerin Evi, Norveç’in önde gelen milli parkıdır. Parkta, Norveç’in en yüksek 29 tepeside de dahil olmak üzere birçok dağ sırası yer alıyor. Park aynı zamanda 275 metre (900 feet) olan Norveç’teki en yüksek şelale olan Vettisfossen’e ev sahipliği yapıyor. Dağ pistleri ve bölgedeki iyi işaretlenmiş patikalar ziyaretçilere buzul zamlarına, zirve turlarına, dağcılık ve kayalara kolay erişim sağlamaktadır. Tur şirketleri ve trekking dernekleri, her yaş ve beceri düzeyinde olan ziyaretçiler için açık hava maceraları sunmaktadır.

6. Svalbard

Svalbard, Arctic Ocean, Barents Denizi, Grönland Denizi ve Norveç Denizi arasında bulunan bir grup adadır. Adalar, 1920’den bu yana Norveç’in egemenliği altındadır. Adalarda dokunulmamış buzullar ve sarp dağlar bulunur; aynı zamanda kutup ayısı, karnabahar, ren geyiği, kutup tilkisi, balinalar gibi muhteşem yaban hayvanları yer almaktadır.

5. Oslo

Norveç’in başkenti ve en kalabalık şehridir. Çok canlı bir şehirdir. Oslo, üçte biri orman, park ve yeşil alanlar, doğa sporları yürüyüş ve bisiklet gibi açık hava etkinlikleri yapma imkanı sunmaktadır. Müzeleriyle, hareketli barlarıyla ve restoranlarıyla 19. yüzyıldan kalma şehir merkezinden, kentin eski tren istasyonunda bulunan Nobel Barış Merkezi’ne kadar Oslo kültürel bakımdan çok zengindir.

4. Stavanger

Norveç’in güneybatı bölgesinde bulunan Stavanger, uzun kumlu plajları bulunan ülkenin az sayıdaki yerlerinden biridir. Güneşlenmeyi sevenler için ideal bir yazlık yerdir. Kent limanı, fiyortları gezen gemilere yönelik popüler bir durak noktasıdır ve Stavanger’in gözde mekanlarının çoğu kıyıdan kısa bir yürüyüş mesafesindedir.

3. Lofoten Islands

Norveç’in en popüler yerlerden birisi olan Lofoten, ülkenin kuzeyindeki bir grup adadır. Kartpostal görünümlü küçük balıkçı köylerinin fiyortlara yerleşmesiyle, okyanustan yükselen ani zirvelere sahip çok engebeli bir sahil kesimdir. Takımadalar genellikle Norveç’in en doğal bölgelerinden biri olarak tanımlanmaktadır. Yaz aylarında 23 ° C sıcaklığa kadar çıkan sıcaklıklar çıkmaktadır.

2. Bergen

Norveç’in en büyük ikinci şehri olan Bergen, Ortaçağ’dan bu yana ülkenin önde gelen batı limanı olmuştur. Bugün, Bryggen semtindeki 15. yüzyıldan kalma liman bölgesi hem sahil restoranlarında taze yemekleri denemek isteyen ziyaretçiler için bir çalışma limanı ve turistik bir bölgedir.

1. Western Fjords

Norveç’in ünlü fiyortları ülkenin tamamında bulunur ve belirli bir bölge ile sınırlı değildir. Bununla birlikte, en güzel ve ünlü fiyortlar ise büyük ölçüde Batı Norveç’te, Stavanger’dan Molde’ye doğru bulunmaktadır. En ünlü fiyortlar arasında Geirangerfjord ve Nærøyfjord bulunur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here