Özgürlük Heykeli Nerede, Hakkında Bilgi
Özgürlük Heykeli Nerede, Hakkında Bilgi

Özgürlük Heykeli, New York’un New York Limanı’ndaki Özgürlük Adası’ndaki dev bir neoklasik heykeldir. Bakırdan yapılan heykel, Fransız heykeltıraş Frédéric Bartholdi tarafından tasarlandı ve Fransa’dan ABD halkına hediye olarak verildi. Özgürlük Anıtı, Fransız mimar ve inşaat mühendisi Gustave Eiffel tarafından yaptırılmış ve 28 Ekim 1886’da ithaf edilmiştir.

Özgürlük Heykeli Nerede, Hakkında Bilgi
Özgürlük Heykeli Nerede, Hakkında Bilgi

Heykelin yüksekliği

Özgürlük Anıtı’nın yüksekliği, nasıl ölçüldüğüne bağlıdır. Heykelin kendisi, heykelin tabanından meşaleye kadar ölçülen 151 fit yüksekliğindedir. Taban ve kaide dahil edilirse, heykelin yüksekliği 305 fittir. Leydi Özgürlük olarak da bilinen heykelin ana özelliği, on bir köşeli yıldız şeklinde tasarlanmış 65 fit yüksekliğinde bir temelin yanı sıra 89 fit ölçülerinde taş bir kaide üzerinde duruyor.

Genel bakış

Heykelin içinde kaideden tepeye kadar küçük bir gözlem güvertesi sağlayan 354 basamak vardır. Leydi Özgürlük Tacı, New York Limanı’na bakan 25 pencereye sahiptir. Bölge, 11 eylül 2001 terör saldırısına kadar ziyarete açıktı. Saldırıdan sonra ada tamamen halka kapatıldı, ancak 2004 yılında kısmen yeniden açıldı. Ziyaretçilere galeriye ve kaideye erişim izni verilirken, iç kısımdaki diğer kısımlar kapalı kaldı. Taç daha sonra 4 Temmuz 2009’da yeniden açıldı, ancak aynı anda yalnızca sınırlı sayıda kişinin tacı yükseltmesine izin verildi.

Özgürlük Anıtı’nın ek boyutları

Lady Liberty, topuktan başın tepesine kadar 111 fit ve 1 inç ölçer. Elinin uzunluğu yaklaşık 16 fit ve 5 inç, işaret parmağı ise yaklaşık sekiz fittir. Lady Liberty’nin ayrıca büyük ayakları var ve sandaletinin uzunluğu 25 metre uzunluğunda, bu da onu Amerikalı kadın ayakkabısı açısından 879 beden yapıyor. Leydi Liberty’nin çenesindeki başı 17 fit 3 inç, başının genişliği ise 10 fittir.

Heykelin gözleri arasındaki mesafe 2 fit 6 inçtir. Bayan Liberty’nin ayrıca 35 fitlik bir beli var ve yüzü 8 fitin üzerinde. Heykelin burnu yaklaşık 4 fit ve 6 inç uzunluğundayken ağzın genişliği 3 fittir. Her zaman yanan bir meşale tutan Lady Liberty’nin sağ kolu, 42 kaide uzunluğunu ve 12 kaide genişliğini ölçer. Sol el, 23 fit ve 7 inç yüksekliğinde ve 13 fit ve 7 inç genişliğinde ve 2 fit kalınlığında bir tablet içerir. Tabletin üzerinde 4 Temmuz 1776 olarak tercüme edilen IV Temmuz MDCCLXXVI kelimeleri var ve bu Amerika Birleşik Devletleri’nin bağımsızlığını ilan ettiği tarih.

Diğer olasılıklar

Taç, yedi kıtayı ve yedi denizi temsil eden yedi nokta içerir. Tacın her ışını yaklaşık 150 pound ağırlığındadır ve 9 feet’e kadar ölçer. Özgürlük Anıtı toplam 450.000 pound ağırlığında ve heykelin çerçevesinde bulunan bakır sadece yaklaşık 200.000 pound ağırlığında.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz