Özkonak Yeraltı Şehri Nerede, Nasıl Gidilir, Ziyaret Saatleri & Giriş Ücreti

Nevşehir ili, Avanos ilçe sınırında bulunan Özkonak Yeraltı Şehri ile ilgili bilgi, Gözlem ve izlenimlerimizi siz değerli okurlarımızla paylaşmak istiyorum.

Bilindiği üzere Nevşehir ilimiz birçok yeraltı şehriyle popüler hale gelmiştir. Şehrin toprak ve taş yapısından dolayı çok rahat bir şekilde şekil alabilmektedir. Bu da gerek dış kuvvetler etkisi gerekse beşeri insan etkisiyle harika görüntüler ortaya çıkmıştır. Bunlardan biri de hiç şüphesiz Özkonak Yeraltı Şehri’dir. Bu yer altı şehri birkaç yüzyıl öncesine kadar yerleşim yeri olarak kullanılmaktadır. Birçok yer altı şehriyle tünellerle birbirine bağlanmıştır. Burada çok sayıda mezar, hamam, Kilise, manastır , havalandırma yerleri ve evler bulunur. Günümüzde bir açık hava müzesi olarak kullanılan bu yer altı şehri kesinlikle görülmeye değerdir.

Özkonak Yeraltı Şehri Nerede?

Özkonak Yeraltı Şehri, Nevşehir’in Avanos ilçesine bağlı Özkonak beldesinde bulunur.

Özkonak Yeraltı Şehri Nasıl Gidilir?

Özkonak Yeraltı Şehri, Nevşehir il merkezine 35 km, Avanos ilçe merkezine ise 14 km uzaklıkta bulunur. Buraya ulaşmak için şahsi aracınızla Nevşehir – Avanos – Özkonak  güzergahını takip ederek ulaşabilirsiniz. Ya da Nevşehir merkezden Özkonak kasabasına giden araçlarla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Özkonak Yeraltı Şehri Ziyaret Saatleri

Özkonak Yeraltı Şehri; Nisan-Ekim (Yaz saatleri) 08:00 – 19:00, Kasım-Mart (Kış saatleri) 08:00 – 17:00 saatleri arasında ziyaret açıktır.

Özkonak Yeraltı Şehri Giriş Ücreti

Özkonak Yeraltı Şehri Giriş Ücreti 10 TL’dir. Buraya Müze Kartı ile yılda iki kez ücretsiz giriş yapabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here