Pelit Cikolata Muzesi

Bugün size Pelit Çikolata Müzesi ile ilgili gözlemlerimi aktaracağım. Fakat bugüne kadar birçok müze yazdım. Bu öyle bildiğimiz müzelerden değil çok farklıdır. Size desem ki çocukken izlediğiniz çizgi filmlerde  çikolata dünyasına götüreceğim ne dersiniz. Tabi çok şaşırırsınız. Sonra olur mu öyle şey o sadece masallarda ve çizgi filmlerde olur. Gerçek hayatta yok böyle bir şey dediğinizi duyar gibiyim. O zaman hazırlanın birlikte yolculuğa çıkıyoruz.

Pelit Cikolata Muzesi

İstanbul ilimizin Esenyurt ilçesinde bulunan Pelit Çikolata Muzesi’ne gidiyoruz. Bu müze 1957 yıllından berri hizmet eden bir yerdir. Daha önce çikolata fabrikası olarak hizmet vermişse de günümüzde çikolata müzesi olarak hizmet vermektedir.

Pelit Cikolata Muzesinde çocuklara pasta öğreten küçük oda

En çokta çocukların ilgisini çeken bu müze herkesin görmesi gerekir. Çünkü çikolatayı herkes sever. Bu nedenle bu müzeyi de herkesin seveceğinden hiç şüpheniz olmasın. Müzede ne var peki? Bu soruya cevap olarak ise şunu söyleyebilirim. Neredeyse her şey var. Çikolatadan yapılmış eşya, köy, büst, çeşme vb. birçok şey bulunur. Biz bunları bölüm bölüm anlatacağız ki zaten size müzeye gittiğinizde farklı salonlarda farklı şeyler göreceksiniz.

Pelit Cikolata Muzesi Nerede

İlk karşınıza Ana salon çıkmaktadır. Bu salonda: Çikolatanın en şımarık görüntüsü çikolata şelalesi, gerçek boyutlu çikolata ev, Nuh’un Gemisi, çikolatanın tarihini anlatan tablolar ve daha fazlası ile çikolata masalı başlıyor.

Ana Salon

Daha sonra İstanbul Salonu bulunmaktadır. Burada ise İstanbul ilimizde bulunan değerli tarihi yapıları çikolatadan yapılmış şeklini görebiliriz. Galata Kulesi’nden, Sultan Ahmet Camii’ne, Kız Kulesi’nden, Boğaz Köprüsü’ne ve İstanbul’u temsil eden bir çok tarihi yapıt bulunur.

İstanbul Salonu

Karşımıza şimdi de Türk büyükleri salonu çıkmaktadır. Burada ise Türk tarihine damga vuran kişilerin büstlerini göreceksiniz. Atatürk, Fatih Sultan Mehmet, Osman Gazi ve birçok önderin çikolatadan büstlerini görme imkânına sahip olacaksınız.

Türk Büyükleri Salonu

Şimdi de Sanatçılar Salonu ile karşılaştık. Burada ise türk ve dünya tarihinde damgasını vurmuş sanatçı büstlerini görebiliriz. Picasso’dan tutun Osman Hamdi Bey’e kadar eserlerini çikolata tadında seyretme keyfini yaşayacaksınız.

Sanatçılar Salonu

Son olarak ise Medeniyetler Salonuna bakalım: dünya tarihinde yer almış ve büyük medeniyetlere kucak tablolarla çikolata tadında geçmişe yolculuk yapıyorsunuz.

medeniyetler Salonu

Pelit Çikolata Müzesi Nerede

Koza Mahallesi 1678 Sk. No:19 (Sanayi Mahallesi Evren Sanayi Sitesi Akbatı A.V.M. Arkası) Esenyurt-İSTANBUL

Pelit Cikolata Muzesi İstanbul

Pelit Çikolata Müzesi Nasıl Gidilir

Avcılar – Karaaağaç minibüsleri müzenin tam önünden geçiyor

Pelit Cikolata Muzesi’ne Nasıl Gidilir

Pelit Çikolata Müzesi Ücret

1 Yaş üzeri herkesten ücret alınmakta olup, kişi başı 60TL Okul gruplarında ise kişi başı ücret 50 TL olarak güncellenmiştir.

Pelit Cikolata Muzesi’ne Nasıl Gidilir

Ziyaret saat ve günleri: Haftanın tüm günleri müze ziyaret edilebilmektedir. 10:00 – 17:00 saatleri arasında gezebilirsiniz.

Pelit Cikolata Muzesi İstanbul salonu

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here