Pınarbaşı

Pınarbaşı Kastamonu iline bağlı bir ilçedir. Pınarbaşı ilçesi Kastamonu il merkezine 100 km uzaklıkta yer almaktadır.

Pınarbaşı İlçesi

Pınarbaşı ilçesi doğal güzellikleri ile ön plana çıkmaktadır. İlçede yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Pınarbaşı Nasıl Gidilir
Pınarbaşı Nerede

Valla Kanyonu

Pınarbaşı ilçesine bağlı Muratbaşı Köyü sınırlarında yer almaktadır. İlçe merkezine 26 km uzaklıktadır. Valla Kanyonu Devrekani Çayı ile Kanlıçayın birleştiği yerden başlamaktır. Muratbaşı Köyünden Valla Mahallesine kadar stabilize bir yol vardır. Valla Mahallesinden sonra yaklaşık 1.5 km orman içinde patika bir yol ile devam edilmektedir. 1994 yılında dört öğrencinin kanyon içinde kaybolması ve 14 gün sonra Cide ilçesine çıkması bu kanyonun vahşi cennet olarak anılmasına ve çok ziyaret almasına sebep olmuştur. Kanyon içinde ekipman ve gerekli teçhizat ile gezilmektedir.

Pınarbaşı Valla Kanyonu
Pınarbaşı

Horma Kanyonu

İlçe merkezine 5 km uzaklıkta bulunmaktadır. Zara Çayı üzerinde yer almaktadır. Suyun taştaki kireçleri aşındırması ile oluşan derin kazanlar şeklindeki çukurlar dikkat çekmektedir. Horma Kanyonu Meydandüzü diye anılan havzadan başlar ve Ayderesi’ni geçerek Ilıca Şelalesinde son bulur. Günümüze bu kanyonu geçmek için gerekli yollar ve köprüler yapılmıştır.

Pınarbaşı Horma Kanyonu
Pınarbaşı Merkez

Ilıca Şelalesi

Pınarbaşı ilçe merkezine 12 km uzaklıkta Ilıca Köyü içinde yer almaktadır. Şelaleye ulaşmak için Ilıca Köyünden yaklaşık yarım saat patika bir yoldan yürümek gerekiyor. Şelale 10 metre yükseklikte dökülmekte ve döküldüğü yerde bir havuz oluşturmaktadır. Şelale suyunun döküldüğü bu havuzun etrafı ağaç ve bitkiler ile kaplıdır. Ağaçların yansıması ile yeşil bir görüntü oluşturan havuz muhteşem bir manzara oluşturmaktadır. Şelale çevresinde gezinti yapabilirsiniz. Suyun oluşturduğu farklı eklideki kayalar oldukça dikkatiniz çekecektir. Ayrıca bu köy içerisinde Bizans Döneminde yapılan bir hamam bulunmaktadır. Ilıca Hamamı olarak bu hamam kubbeli yontma taştan yapılan bir yapıdır.

Pınarbaşı İlçesi
Pınarbaşı Ilıca Şelalesi

Ilgarini Mağarası

İlçe merkezine 36 km uzaklıkta bulunmaktadır. Pınarbaşı ilçesine bağlı Sümenler Köyü Kazla Mahallesi Top Meydan mevkiinde yer almaktadır. Kemerli bir girişe sahip olan mağara içeri girildiğinde iki kola ayrılmaktadır. Mağara içinde Bizans Dönemine ait tarihi kalıntılar bulunmaktadır. Mağara 858 metre uzunluğa sahiptir. Ilgarini Mağarası tarihi kalıntılar bakımından oldukça önemli bir yere sahiptir.

Pınarbaşı Hangi Şehirde

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz