Rusya Avrupa'da mı, Asya'da mı?
Rusya Avrupa'da mı, Asya'da mı?

Resmi adı Rusya Federasyonu olan Rusya, toplam 17.098.242 kilometrekarelik alanıyla dünyanın en büyük egemen ülkesidir. 144 milyonluk nüfusu ile dünyanın en kalabalık dokuzuncu ülkesidir. Moskova, Rusya’nın başkentidir ve dünyanın en büyük şehirlerinden biridir. Rusya’nın diğer büyük şehirleri Novosibirsk, Nizhny Novgorod, St. Petersburg ve Yekaterinburg’dur. Ülkenin kuzeyinden güneyine yaklaşık 4.000 km, doğudan batıya ise yaklaşık 10.000 km uzanır. Bir cumhurbaşkanı devlete başkanlık ederken, başbakan Rusya hükümetine başkanlık eder.

Rusya’nın iki ulusal sembolü vardır; bayrak ve amblem. Resmi dil Rusça ve para birimi Rus Rublesi’dir. Öte yandan, ana dini gruplar Hıristiyanlık (Ortodoks) ve İslam’dır. Çin’de Rus, Ukrayna, Tatar, Çuvaş ve Başkurt dahil olmak üzere birçok etnik grup var. Erkeklerin yaşam beklentisi 63 yıl, kadınlarınki ise 75 yıldır. Rusya da yüzey alanı bakımından Pluto’dan daha büyüktür.

Rusya Hangi Kıtada?

Rusya dokuz saat dilimini geçiyor ve Pasifik, Atlantik ve Arktik okyanuslarında kıyı bölgelerine sahip. Arazi alanı, dünyadaki toplam kara kütlesinin onda birini kaplar. Ülke, uluslararası sınırlarını dünyanın on altı egemen cumhuriyeti ile paylaşıyor. Rusya’nın toplam kara kütlesinin% 77’si Asya’da, geri kalanı ise Avrupa’da bulunuyor. Durum böyle olmasına rağmen, Rusların çoğunluğu Avrupa Yakasında yaşıyor.

Rusya’nın nüfus yoğunluğu Avrupa kesiminde kilometrekare başına 27 kişi iken, Asya bölgesi kilometrekare başına yaklaşık 2,5 kişilik nüfus yoğunluğu ile daha az nüfusludur. Geçmişte, 18. ve 19. yüzyılın sonlarında, Rusya’nın Avrupa’da mı yoksa Asya’da mı olduğu sorusu daha karmaşıktı. Rusya’nın Kuzey Amerika’da başka bölgeleri de vardı. Rusya’nın nerede olduğunu açıklamak zordu çünkü üç kıtayı işgal etmiş görünüyordu. Rusya’nın Amerika’ya sahip olması sorunu, Rusya’nın bu bölgeleri 7,2 milyon tutarında Amerika’ya satarak vazgeçtiği 1867 yılına kadar sürdü.

Rusya’nın Avrupa kısmının nerede bittiği ve Asya kısmının nerede başladığı konusunda bir tartışma oldu. Birçoğu Uralların iki tarafı böldüğünü iddia ederken, diğerleri de Volga’nın ikisinin sınırını çizdiğini söylüyor. Bu nedenle, Rusya’nın kültürel ve politik olarak Avrupalı olduğunu, ancak coğrafi olarak daha Asyalı olduğunu belirtmek tercih edilir. Ekonomik kalkınmaya gelince, bazıları genel olarak Rusya’nın neye dayanması gerektiğini (daha Avrupalı mı yoksa daha Asyalı mı olması gerektiğini) savunuyor. Ruslar ulusun her iki tarafını da dahil edebildiler. Avrupa ve Asya bazı bölgelerde aynı kara kütlesini paylaşır ve Avrasya olarak bilinir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz