Samandağ

Samandağ ilçemiz Hatay ilimizin 15 ilçesinden biridir. İlçemiz şehir merkezine yaklaşık 22 km uzaklıktadır. Buraya ulaşmak için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla buraya ulaşmak mümkündür.

Hatay’ın İlçeleri

Samandağ ilçemiz birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Birçok el değiştiren Samandağ 1918-1939 yılları arasında Fransızların işgalinde kalmıştır. İlçemiz Hatay ilimiz ile birlikte 1939 yıllında Anavatana katılmıştır. İlçemiz 1948 yıllında ilçe statüsüne kavuşmuştur. İlçemiz belediyesi ise 1937 yıllında kurulmuştur. İlçemiz daha önce “Süveydiye” ismini almıştır ilçe olduktan sonra ilçemizin kuzeydoğusundaki St.Simon (Sem‘an ) dağından almıştır. ilçenin genel nüfusu 118.373 tür. İlçeye bağlı 42 mahalle bulunur.

Samandağ Nerede

Samandağ’da gezilecek Yerler

Seleucia Pieria Antik Kenti: İlçe merkezine 6 km uzaklıkta bulunur. Milattan önce kurulan bu şehir Büyük İskender komutasındaki komutan buraya ismini vererek başkent yapmıştır. Konumundan dolayı da ticaret kenti olmayı başarmıştır. Sürekli gelişip büyüyen kent büyüyüp kalabalıklaşmıştır. Burada birçok inanç merkezi yapılmıştır. Daha sonra 500lü yıllarda büyük iki deprem yıkılmıştır. Bu depremden sonra bu kent bir daha kendine gelememiştir. Kent günümüzde gidip gezilip görülmesi gereken birçok tarihi kalıntı bulunmaktadır.

Seleucia Pieria Antik Kenti
Beşikli Mağara

Titus Kaya Tüneli: İlçeye 5 km uzaklığında bulunur. Seleucia pieria Antik kentin hemen yanında bulunur. bu tünel günümüzde en önemli projelerinde bir sayılmaktadır. Seleucia Antik kenti bir liman kenti burada yağan yağmur ve diğer sular liman kentini sürekli tehdit ediyordu. Roma kralı Titus dağın içinde büyük bir tünel açmıştır. Böylece liman kenti su içinde kalmasını engelemiştir. Burada birçok kaya mezarına rastlanabilir. Buraya gelip bu muhteşem tüneli görmeniz gerekir.

Titus Kaya Tüneli

Ebu-l Fütuh Camii: Bu cami ilçemizin merkezinde bulunur. 1798 yıllında inşa edilen cami Osmanlı eseridir. 2007 yıllında Vakıflar Genel Müdürlüğüne devredilen cami restore edilip ibadete açılmıştır. Günümüzde de kullanılan cami tarihi dokusu ile yöre halkına hizmet vermektedir.

Ebu-l Fütuh Camii

Samandağ Sahili: Bu sahil 14 km uzunluğunda bulunur. sahil dünyanın en uzun ikinci sahilidir. Bu özeliği ile hayli bir önem kazanmaktadır. Sahilde plajlar bulunmaktadır. burada yaz mevsiminde birçok kişinin denize girmek için bu plajlara aktığına şahit olabilirsiniz. Burada balık tesisleri de bulunmaktadır. burada balıkların tadına bakmanızı tavsiye ediyorum. Ayrıca yaz mevsiminde burası rüzgârlı olmasından dolayı Sörf sporu yapılabilmektedir. Sahi kenarında birçok hayvan türü bulunur.

Samandağ Sahili
Samandağ Sahili Nerede

Ayrıca ilçemizde Hz. Hızır Ziyareti, Musa Ağacı, Azize Tekla Kilisesi ve Almina Antik Kenti gezilip görülecek diğer yerlerdir.

Samandağ

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here