Saratlı Kırkgöz Yeraltı Şehri Nerede, Nasıl Gidilir, Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Aksaray ili, Gülağaç ilçe sınırında bulunan Saratlı Kırkgöz Yeraltı Şehri, 2000 yıllında yapılan temizlikle 2002 yıllında kapalı durumda bulunan yeni bir katı daha açığa çıkarmışlardır. 3 katlı olan bu yapı Bizans Döneminde kalma bir yerleşim yeri olduğu tahmin edilmektedir. Burada çok sayıda ahır, mutfak, su kuyuları, tandır, ocak, ambar damları gibi yaşamsal yerler bulunmaktadır. Günümüzde açık hava müzesi konumunda olup her yıl çok sayıda ziyaretçi ağırlamaktadır.

Saratlı Kırkgöz Yeraltı Şehri Nerede?

Saratlı Kırkgöz Yeraltı Şehri, Aksaray’ın Gülağaç ilçesine bağlı Saratlı Beldesinde bulunur. İl merkezine yaklaşık 25 km uzaklıkta bulunur.

Saratlı Kırkgöz Yeraltı Şehri Nasıl Gidilir?

Saratlı Kırkgöz Yeraltı Şehri’ne ulaşmak için şahsi aracınızla veya kent merkezden kalkıp Saratlı beldesine giden dolmuşlarla ulaşım sağlayabilirsiniz. Ya da Aksaray kent merkezinden buraya giden tur otobüsleri bulunur. Bu turlara katılıp yeraltı şehrini ziyaret edebilirsiniz.

Saratlı Kırkgöz Yeraltı Şehri Ziyaret Saatleri

Saratlı Kırkgöz Yeraltı Şehri, Nisan-Ekim aylarında 09:00-19:00, Kasım-Mart ayları arasında 08:00-17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Saratlı Kırkgöz Yeraltı Şehri Giriş Ücreti

Saratlı Kırkgöz Yeraltı Şehri giriş ücreti 10 TL’dir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here