Savur

Savur ilçesi denince herkesin aklına ilk şu soru gelmektedir. Savur nereye bağlı nasıl bir ilçe şehir merkezine ne kadar uzaklıkta tarihi nasıl gezilecek yerleri var mı gibi sorular akla gelir hiç merak etmeyin bütün sorularınız cevaplayacam. Cevaplarıma doyamasanız yazımın altında sorularınızı sorabilirsiniz.

Savur

Savur ilçesi Mardin ilimize bağlı 10 ilçesinden biridir. İl merkezine yaklaşık 47 km uzaklıktadır. Buraya ulaşmak için şehir merkezinde kalkan dolmuşlarla buraya ulaşılır.

Mardin’in İlçeleri

Savur ilçemizin ismi Savur, Arapça “savr” olarak da kullanılan, boyun anlamına gelen Süryanice “savro” sözcüğünden türemiştir. Diğer bir görüşe göre de Kumur Türkleri tarafından kurulan Savur, “Şuara” adını almış daha sonra Süryaniler tarafından “Suara” adı verilmiştir.

Savur-Mardin

Savur ilçemizin tarihi çok eskiye dayanmaktadır.  ilk belirlemelere göre ilçenin tarihi Etiler’e kadar dayanmaktadır. bunu isleyen birçok medeniyet gelip geçmiştir. Bu medeniyetler birçok tarihi yapı inşa etmiştir. Ondan sonra gelen medeniyetler bazıları hepsini yakıp yıkmıştır. Bazıları ise bu yapılara eklemeler yapılmıştır. ilçemizde bulunan tarihi yapılara bakalım.

Savur Nerede

Savur Da Gezilecek Yerler:

Savur Kalesi: Bu kale ilçemizde bulunan bir dağın tepesinde inşa edilmiştir. Bu kalenin Roma döneminde inşa edildiği söylenilmektedir. Uzun yıllar birçok medeniyete hizmet eden bu kale yakın tarihte Savur belediyesi tarafında aydınlatma çalışmaları ile adeta bir gerdanlık gibi parlamaktadır. İlçemize gelen kişilerin ilk uğraması gereken yerlerin başında burası gelir.

Savur Kalesi

Başkavak Köprüsü: İlçemizin Merkezine bağlı Başkavak köyün sınırlarında bulunur. Bu köprü tarihi hakkında elimizde yeterli bilgi yoktur. Artuklulara zamanında yapıldığı düşünülen bu köprü kesme taştan inşa edilmiştir.

Başkavak Köprüsü

Ayrıca ilçemizde merkezi, kaya evleri, eski Ulu Camii, Romaniye ve Mor Yuhanın (Dereiçi Köyü) kiliseleri ve türbeleri ile tarihî bir görünüme sahiptir. Buraya yolunuz düştüğünde insanları ile tanışma fırsatı buldum. İnsanları çok sıcakkanlıdırlar. Orada yediğim ve ismini hatırlayamadığım yöresel yemeklerinin tadı damağımda kaldı. Yöresel yemeklerinden mutlaka tadın. Buraya genelde kimse gitmek istemez. Ama giden de gelmek istemez.

Savur Hangi Şehirde

 

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here