Şenpazar

Şenpazar Kastamonu iline bağlı bir ilçedir. Şenpazar ilçesi Kastamonu il merkezine 97 km uzaklıkta yer almaktadır.

Şenpazar İlçesi

Şenpazar ilçesinin büyük kısmı ormanlık alanlar ile kaplıdır. Yeşil bir tabiata sahip olan Şenpazar doğa harikası görüntüsü ile görülmesi gereken yerlerdendir. İlçede yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Şenpazar İlçesi
Şenpazar

Poyracık Şelalesi

Şenpazar ilçe merkezine 3 km uzaklıkta Gürleyik Köyünün Poyracık mevkiinde yer almaktadır. Poyracık Şelalesi ormanlık alan içinde kayaların üstünden hızla aşağı dökülmektedir. Dökülen şelale suları küçük bir gölet oluşturmaktadır. Enfes bir görüntü oluşturmaktadır. Yeşillikler içinde beyaz köpük renginde akan Poyracık Şelalesi büyüleyici bir güzellik oluşturmaktadır. Şelalenin çevresi piknik alanı olarak kullanılmaktadır.

Şenpazar Poyracık Şelalesi

Dağlı Kuyluca Mağarası

Şenpazar ilçesine bağlı Dağlı Köyü yakınlarında yer almaktadır. Dikey bir mağaradır. Mağaranın ağzı yaklaşık 100 metredir. Ülkemizde ağzı en geniş mağara olma özelliğine sahiptir. 1990 yılında keşfedilen dik mağara olan Kuyluca Mağarası bir kuyuyu andırmaktadır. Yapılan araştırmaya göre 290 metre derinliğe sahiptir. Mağaraya giriş uygun ekipmanlar ile sağlanmaktadır.

Şehriban Kanyonu

Şenpazar ilçesine bağlı Dağlı Köyünün Kısık Mahallesinde başlayan Şehriban Kanyonu yaşlı ormanlar içinde doğa harikası bir coğrafyada yer almaktadır. Kanyon içinde akvaryumu andıran derin göller, irili ufaklı şelaleler, dereler, gölcükler, doğal oluşum kayalar gibi doğa harikası birçok güzellik bulunmaktadır. Güzel bir doğa yürüyüşü için adeta saklı bir cennet andıran Şehriban Kanyonunu tercih edebilirsiniz.

Şenpazar Şehriban Kanyonu

Fabrika Deresi

Şenpazar ilçe merkezine 8 km uzaklıkta Gürpelik Köyü sınırlarında yer almaktadır. Derenin üzerinde birkaç su değirmeni bulunmaktadır. Fabrika Deresinde alabalık üretimi yapılmaktadır. Çevresi mesire alanı olarak kullanılmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz