Seyitgazi

Seyitgazi Eskişehir iline bağlı bir ilçedir. Seyitgazi ilçesi Eskişehir il merkezine 43 km uzaklıkta yer almaktadır.

Seyitgazi İlçesi

Seyitgazi ilçesi adını Arapların İslamiyet’i yaymak için Bizans İmparatorluğuna karşı verdiği mücadele sonucunda şehit düşen Battal Gazi’den almıştır. İlçede çok sayıda tarihi yapı bulunmaktadır. İlçede yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Seyyit Battal Gazi Külliyesi

Seyitgazi ilçesinde 150 metre yüksekliğe sahip olan Üçler Tepesinin doğu yamacında yer almaktadır. Selçuklu Sultanı I. Alâeddin Keykubat’ın annesi Ümmühan Hatun tarafından 1207-1208 yılları arasında yaptırılmıştır. İlk yapıldığında külliye Seyyit Battal Gazi türbesi ve camiden oluşmaktadır. Osmanlı Döneminde külliye genişlettirilerek yeni yapıla ve Ümmühan Hatun türbesi eklenmiştir. Günümüzde Seyyit Battal Gazi Külliyesi içinde camii, Seyyit Gazi Türbesi, Ümmühan Hatun Türbesi, çilehane, medrese ve müze bulunmaktadır.

Doğanlı Kalesi

Seyitgazi ilçesine bağlı Çukurca Köyünün yakınlarında yer almaktadır. Firg Döneminde yapılan Doğanlı Kalesi daha sonraki zamanlarda Roma ve Bizans Döneminde de kullanılmıştır. Kale içinde Roma ve BİZNAS Dönemine ait kalıntılar bulunmaktadır. Yedi kattan oluşan kaleye uzaktan bakıldığında doğan görünümü verdiği için Doğanlı Kale ismini almıştır. Görkemli bir yapıya sahip olan Doğanlı kalesi görülmesi gereken yerlerdendir.

Seyitgazi Hangi Şehirde
Seyitgazi Nasıl Gidilir
Seyitgazi Nerede
Seyitgazi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz