Şeytan Kalesi

Ardahan ilimizin Çıldır ilçesine bağlı yıldırım tepe köyün civarında bulanan yapılışı çok eski bir tarihe dayanan Şeytan Kalesiyle ilgili detaylı bilgi toplayıp siz değerli okurlarımızla paylaşmak istiyorum.

Ardahan Şeytan Kalesi

Ardahan ilimizin tarihine bir göz atama gereği duyursak bu şehir birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını söyleyebiliriz. Bu medeniyetler Ardahan da birçok eser bırakmışlardır. Bu eserlerden biri de şeytan kalesi’dir. Şeytan Kalesi tam olarak yapıldığı tarih bilinmese de Orta Çağ tarihine dayanmaktadır. Bu kalenin kime ait olduğu ile ilgili çeşitli söylentiler vardır. Fakat Urartulara ait olduğu söylenti baskındır. Bu kalenin bulunduğu konum itibari ve yapılışıyla diğer kalelerden farklıdır. Bu kalenin savaş zamanlarında savunma amaçlı olduğu da söylentiler arasındadır. Bu kalenin altında define olduğu da halk arasında gezmektedir. Halkın anlatıldığı efsaneye göre Artuk kralın kızı ölünce bütün hazinesiyle bu kalenin altına gömülmüştür.

Şeytan Kalesi
Şeytan Kalesi

sonuç olarak bu tarihi ve gizemli kaleyi görmek istiyorsanız hiç zaman kaybetmeden Çıldır ilçemize gelmelisiniz. ayrıca burada bulunan Kurt Kalesi, Çıldır Gölü, Akçakale Adası, Taşköprü yazıtları ve gizemli mağaralar da görülmesi gereken yerlerdir.

Şeytan Kalesi Nerede?

Şeytan Kalesi, Ardahan ilimizin Çıldır ilçesine bağlı yıldırım tepe köyün civarında bulunur.

Şeytan Kalesi Nasıl Gidilir?

Çıldır ilçesinde kalkmakta olan Yıldırım tepe köyün arabalarıyla ulaşım sağlanmaktadır.

Şeytan Kalesi Nerede
Şeytan kalesi nerede

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here