Sivrice

Sivrice ilçesi Elazığ ilimize bağlı 10 ilçesinden biridir. Bu ilçe şehir merkezi ile arasındaki uzaklık yaklaşık 31 km’dir.  Bu ilçeye varmak için birçok ulaşım imkanı vardır. İl merkezinden kalkan dolmuşlarla buraya rahatlıkla ulaşılabilir.

Elazığ-Sivrice

Sivrice Tarihi

Sivrice ilçemizin tam olarak yerleşik olarak tarihin ne zaman başladığı ile ilgili elimizde bilgi mevcut değildir. Fakat tarihi çok eskiye dayanmadığını söyleyebiliriz. Fakat ilçeye bağlı köylerde tarihin çok eskiye dayandığını söyleyebiliriz. Şimdi ilçemizin tarihini kısaca kronolojisini çıkaralım.

1071: Malazgirt zaferi ile Türk akını bu bölgeye başlamıştır.

1234: Anadolu Selçuklu devletin eline geçmiştir.

1243: Kösedağ Savaşın sonucunda yıkılan A.Selçukluların yerine İlhanlılar hüküm sürmüştür.

1366:  Bu tarihten sonra Memlukluların eline geçmiştir.

1465:  Akkoyunluların eline geçmiştir.

1507: Safevi devletin eline geçmiştir.

1514: Çaldıran Seferi ile Osmanlı hükümetine geçmiştir.

1933: Birçok bölgede gelen Türkleri buraya yerleştirilmiştir.

1939: İlçe bugünkü yerine taşınmıştır.

İlçe merkezine bağlı 50 köy bulunur.

Sivrice Hangi şehirde

Sivrice Gezi Rehberi

İlçemizde bulunan Tarihi yapılardan çok doğal turistik alanlar dikkat çekmektedir. Buraya yaz mevsiminde birçok kişi tatil için gelmektedir. Özellikle mesire yeri ve konaklama yerleri mevcuttur. Buraya piknik ve tatil için gelen pişman olmamaktadır. Burada sadece yaz mevsimi değil kış mevsiminde kayak merkezleri ile de büyük dikkatler çekmektedir.

Hazar Gölü

Hazar Gölü nerede, nasıl gidilir
Hazar Gölü nerede, nasıl gidilir

Bu göl İlçemizin sınırları içersindedir. Bu göl suyu saf beraktır. Gölümüz tektonik bir göldür (deprem sonucunda oluşmuştur.) Gölümüz birçok şeye hizmet etmektedir. Burada balıkçılık yapılmaktadır. Tatil için buraya gelinmektedir. Etrafında kurulan tesisler ile ziyaretçilerini buraya çekmektedir. Ayrıca halk arasında bu göle gölcük ismini vermiştir. Hazar Gölü Elazığ’a 22 km uzaklıktadır. Göl kenarında 25’e yakın tesis mevcuttur. Yaz mevsiminde birçok kişinin uğrak yeri haline gelir.

Hazar Gölü Plajı

Hazarbaba Dağı ve Kayak Merkezi

Hazarbaba Dağı ve Kayak Merkezi
Hazarbaba Dağı ve Kayak Merkezi

İlçemizin güneyinde bulunan bu dağ 2347 metre yüksekliğinde bütün il ve ilçeyi adeta selamlamaktadır. Bu dağ üzerinde yapılan kış sporları ve kayak merkezi önemli bir yere sahiptir. Bu kayak merkezi  kayak sporuna elverişli pisti, telesiyeji ve kafeterya imkânları ile hizmet vermektedir. Buraya kış mevsiminde birçok insan gelmektedir. Konaklama yerleri mevcut olup sizi de buraya bekliyoruz.

Hazarbaba Dağı ve Kayak Merkezi-Sivrice

Sonuç olarak bu şirine ilçemize yolunuz düşerse Hazar gölü ve sahilinde bulunan 25 tesisi ziyaret etmenizi şayet mevsim kış ise kesinlikle Hazarbaba kayak merkezine gitmenizi öneriyoruz.

Sivrice

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here