Süleymaniye Camii

İstanbul’un Fatih ilçesinin Eminönü Semtinde bulunan bu yapı yıllarca tarihe şahitlik etmektedir. Bu yapı Osmanlı hükümdarı 1.Süleyman zamanında inşa edilmiştir. inşa tarihi  1551-57 yıllarında olmuştur. Bu yapı Mimar Sinan’ın kalfalık dönemindeki eseridir. Burada bulunan Süleymaniye Külliyesini bir parçasıdır.

Süleymaniye Camii Fatih

Cami klasik Osmanlı mimarisinin yapılan en önemli eserlerden biridir. Yapıldığı günden beri İstanbul ilimizde birçok deprem gerçekleşmiştir. Bu yapı hiçbir depremde zarar görmemiştir. Cami dört fiil ayağı üzerinde oturulmuş kubbesi yaklaşık 53 metre yüksekliğinde ve 27,5 metre çapındadır. Camini 4 minaresi bulunmaktadır. sebebi ise İstanbul fethedildikten sonra hükümdar olan 4. Padişah 1. Süleymandır. Yani kanuni Sultan Süleymandır. Minarede 10 şerefe bulunmaktadır. bunun nedeni ise Kanuni Osmanlı’nın 10. Padişahıdır. Caminin avlusunda Kanuni Sultan Süleyman ve eşi Hürrem Sultan’ın türbeleri vardır.

Süleymaniye Camii iç görünümü

İstanbul gezinize mutlaka burayı da eklemelisiniz. Bu yapı dünyaca ünlü camiler arasındadır. Caminin içi ve dışı süslemeleri dikkat çekicidir. Osmanlı devletin en parlak devri yaşadığı anda yapılan bu cami son teknoloji ile yapılmıştır. Camiye gittiğinizde siz de şahit olacaksınız. Bu yapının her bir köşesi özenle yapılmıştır.

Süleymaniye Camii Nerede

Süleymaniye Camii Nasıl Gidilir?

Eminönü bölgesindeki Camiye vapurla, Tramvay, metro veya otobüsle ulaşabilirsiniz.

Süleymaniye Camii İstanbul
Süleymaniye Camii Tavanı

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here