Süloğlu

Süloğlu Edirne iline bağlı bir ilçedir. Süloğlu ilçesi Edirne il merkezine 33 km uzaklıkta yer almaktadır. Süloğlu ilçesi Edirne’ye yakın olmasından dolayı ulaşım problemi yoktur. Süloğlu ilçesinde bulunan askeri birliklerden dolayı ilçeye daha çok asker ve asker aileleri tarafından gelmektedir. Uzun yıllar boyunca yerleşim yeri olarak kullanılan Süloğlu ilçesinde günümüze ulaşan tarihi yapı pek bulunmamaktadır. Süloğlu ilçesinde yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Balkan Şehitleri Abidesi: Süloğlu ilçe merkezine bağlı Geçkinli Köyünde yer almaktadır. Balkan Savaşları yoğun olarak bu bölgede yaşanmasından dolayı savaşta şehit olanların anısına yapılmıştır. Yüksek bir höyük üzerine yapılan anıtın giriş kapısının iki tarafında sütunlar ve bu sütunların üzerinde top mermileri yer almaktadır. Balkan Şehitleri Abidesi kare bir taban üzerinde bulunan mermer pramidal bir sütun olarak inşa edilmiştir. Süloğlu ilçesinin en uğrak yeri olan Balkan Şehitleri Abidesinde her yıl 26 Mart tarihinde anma törenleri düzenlenmektedir. Balkan Şehitleri Abidesini ziyaret ettikten sonra dilerseniz ilçe merkezine bağlı olan Tatarlar Köyünde yer alan Tatar Türbesini de ziyaret edebilirsiniz.

Süloğlu Barajı ve Parkı: Süloğlu ilçe merkezine yakın olan Süloğlu Barajı 1981 yılında yapımı tamamlanmıştır. İlçenin su ihtiyacını karşılayan baraj yaklaşık olarak 52 metre yüksekliğe sahiptir. Süloğlu Barajı çevresinde yer alan yeşil alan mesire yeri olarak kullanılmaktadır. Bu mesire yerinde piknik yapabilir ve doğanın tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

Süloğlu Hangi Şehirde
Süloğlu Nerede Nasıl Gidilir
Süloğlu

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here