Sultan Vahdettin Mezarı Nerede, Nasıl Gidilir?
Sultan Vahdettin Mezarı Nerede, Nasıl Gidilir?

Osmanlı İmparatorluğunun son padişahı(36.) ve 115. İslam halifesi olarak bilinen Sultan Vahdettin hakkında kısa bilgi verdikten sonra Sultan Vahdettin Mezarı Nerede, Nasıl Gidilir? sorularına cevap bulacağız. Umarım sorularınıza cevap bulursunuz.

Sultan Vahdettin Kimdir?

VI. Mehmed, Sultan Vahideddin ya da Sultan Vahdettin, 14 Ocak 1861 tarihinde İstanbul’un Beşiktaş ilçesindeki Dolmabahçe Sarayında dünyaya gelmiştir. Osmanlı Devleti’nin son sultanı(36.) ve 115. İslam halifesidir.

Sultan Vahdettin’de sonra padişahlık sona ermiş. Fakat halifelik Abdülmecit tarafından devem ettirilmiştir. Sultan Abdülmecid’in 8. oğlu ve ve kendisinden önce tahta geçen 5. Murad, 2. Abdülhamid ve 5. Mehmed’in küçük kardeşidir.

Sultan Vahdettin zamanında ülkenin büyük kısmı işgal altındaydı. Mustafa Kemal ve arkadaşları ülkeyi büyük bir mücadele ile kurtarmıştır. Ülke bağımsızlığa kavuşunca Sultan Vahdettin ülkeyi terk etti. Uzun süre yabancı ülkelerde yaşadı. 16 Mayıs 1926 tarihinde İtalya’nın San Remo şehrinde vefat etti. Vefat ettikten sonra mezarı Türkiye’ye getirilmeye çalışıldı. Fakat izin verilmedi. Önce Beyrut’a daha sonra Suriye’nin başkenti Şam’a defnedildi. Bu haliyle Türbesi Türkiye’de olmayan tek Osmanlı padişahı olarak tarihe geçmiştir.

Sultan Vahdettin Türbesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Sultan Vahdettin Türbesi, Suriye’nin başkenti Şam’da bulunan Şam Süleymaniye Külliyesi’nin bahçesinde bulunur. Buraya ulaşım sağlamak ülkemizde hava veya kara yolu ile Şam’a ulaşım sağlayabilirsiniz.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here