Suna İnan Kıraç Kaleiçi Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir, Ziyaret Saatleri

Antalya Kaleiçi’nde yer alan Suna İnan Kıraç Kaleiçi Müzesi korunması gerekli kültür varlığı olarak tescil edilmiş iki binada yer alan özel bir müzedir.

Bu yapılardan birisi Ortodoks Kilisesi; diğeri ise geleneksel bir Türk evidir. Suna ve İnan Kıraç tarafından satın alınan bu iki tarihi bina 1995 yılında restore edilerek müzeye dönüştürülmüştür. Müzenin geleneksel Türk evi bölümünde Kaleiçi yaşamından kesitler özel efektlerle birlikte sunulduğu bir etnografya müzesi olarak düzenlenmiştir.

Etnografya Müzesi içinde kahve ikramı, damat tıraşı ve kına gecesi gibi Anadolu halk kültürüne ait has öğeler konu alınmıştır. Müzenin ikinci binası ise Aya Yorgi adına inşa edildiği bilinen 1863 yılında onarım görmüş bir Ortodoks Kilisesidir. Kilise bölümünde ise Suna ve İnan Kıraç koleksiyonuna ait kültür ve sanat eserleri sergilenmekte ve kültürel etkinlikler düzenlenmektedir.

Suna İnan Kıraç Kaleiçi Müzesi Nerede

Adres: Barbaros Mahallesi Kocatepe Sokak No:25 Kaleiçi /Antalya

Suna İnan Kıraç Kaleiçi Müzesi Nasıl Gidilir

Liberty Hotels Lara’nın güvenlik kapısından ana caddeye kadar olan 200 metrelik mesafeyi yürüdükten sonra caddenin karşı tarafındaki durakta LC07 otobüsüne binip Antalya Merkez Bankası durağında inerek Suna İnan Kıraç Kaleiçi Müzesi’ne ulaşabilirsiniz.

Suna İnan Kıraç Kaleiçi Müzesi Ziyaret Saatleri

Suna İnan Kıraç Kaleiçi Müzesi Çarşamba günleri hariç haftanın her günü 09 00 ile 17 00 saatleri arasında ziyarete açık bulunmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here